Trwa ładowanie...

Pod zarzutem wspierania IS zamknięto meczet w Stuttgarcie

• Zamknięto meczet i stowarzyszenie muzułmańskie w Stuttgarcie
• Władze twierdzą, że meczet udziela poparcia Państwu Islamskiemu
• Nikogo nie zatrzymano
• 740 osób wyjechało z Niemiec, żeby dołączyć do ugrupowań dżihadystycznych

Share
Pod zarzutem wspierania IS zamknięto meczet w Stuttgarcie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Marijan Murat
d2eb029

Ośrodek edukacyjny i kulturalny Mesdschid Sahabe w Stuttgarcie "popiera ugrupowanie islamistyczne podżegające do popełniania ataków przeciwko osobom lub mieniu", w tym przypadku IS - powiadomił w komunikacie szef MSW Badenii-Wirtembergii Reinhold Gall.

Jak przekazał, do stowarzyszenia i sąsiadującego z nim meczetu, które zostały zamknięte, należeli muzułmańscy kaznodzieje, w większości pochodzący z krajów bałkańskich. Skonfiskowano majątek organizacji.

d2eb029

W czasie przeszukania w marcu w siedzibie stowarzyszenia policja przejęła komputery, telefony komórkowe, twarde dyski, książki, a także publikacje - podało ministerstwo kraju związkowego.

Ośrodek Mesdschid Sahabe zbierał pieniądze dla "grup terrorystycznych i rekrutował bojowników do walk w Syrii" - podał Gall, dodając, że członkowie stowarzyszenia ponadto "gloryfikowali dżihad i terroryzm" religijny.

Według ministra wśród ok. 50 osób pochodzących z Badenii-Wirtembergii, które wyjechały do Syrii, ok. 10 uczęszczało właśnie do tego meczetu; trzy z nich zginęły do tej pory w walkach.

We wtorek pod zarzutem "wspierania organizacji terrorystycznej" w Syrii aresztowany został niemiecki konwertyta, kaznodzieja salaficki Sven Lau, organizator patroli działających w Wuppertalu pod hasłem "policji szariatu".

Według niemieckiego wywiadu w sumie 740 osób wyjechało z Niemiec, żeby dołączyć do ugrupowań dżihadystycznych, jak Państwo Islamskie, w Syrii i Iraku. Jedna trzecia wróciła już do kraju, a ok. 120 zginęło.

d2eb029

Podziel się opinią

Share
d2eb029
d2eb029
Więcej tematów