Trwa ładowanie...
dfdraq2
05-06-2005 18:05

Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górę św. Anny

Kilka tysięcy wiernych wzięło w
niedzielę udział w 10. pielgrzymce mniejszości narodowych i
etnicznych na Górę św. Anny (Opolskie). W mszy uczestniczyli
przedstawiciele mniejszości niemieckiej, romskiej, ukraińskiej i
czeskiej.

dfdraq2
dfdraq2

Kazanie podczas mszy odprawionej u stóp bazyliki w Grocie Lourdzkiej wygłosił po niemiecku biskup Paderborn, Mathias Koenig. Oprócz niemieckiego, podczas mszy słychać było język polski, romski i czeski.

Gość z Paderborn mówił m.in. o potrzebie jedności w Europie i lękach z tym związanych w kontekście niedawnych referendów we Francji i Holandii, w których mieszkańcy tych państw wypowiedzieli się przeciwko ratyfikacji konstytucji europejskiej.

"Szczególnie my, chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani do działania na rzecz jedności Europy. Ileż to nieszczęść spadło na ludzi na skutek niezgody. Szczególnie tutaj, na Śląsku, mieszkańcy dwukrotnie doświadczyli, jak wojna zabijała im bliskich i zmieniała granice" - powiedział Koenig.

Przypomniał także historyczne znaczenie Śląska, gdzie - jak mówił - już w średniowieczu spotykali się ludzie i kultury Wschodu i Zachodu. "Wspólna wiara owocowała rozwojem - jak za czasów św. Jadwigi, kiedy osadnicy z Niemiec wraz ze Słowianami czynili ten kraj bogatym" - mówił.

dfdraq2

Zaznaczył, że to kościół katolicki pomógł Ślązakom w zachowaniu tożsamości pod zmieniającymi się władcami. Wspomniał także trudne czasy po I wojnie światowej - powstania śląskie i prześladowania ludności śląskiej przez nazistów. "Z kolei po II wojnie cierpienia dotknęły ludność niemiecką wypędzoną z Dolnego i Górnego Śląska" - opowiadał.

Biskup mówił też o chrześcijańskich korzeniach Europy. "Wartości chrześcijańskie scalały Europę. Również flaga UE wywodzi się z Pisma Świętego - z Apokalipsy św. Jana, gdzie mowa jest o +niewieście z wieńcem z 12 gwiazd na głowie+" - zaznaczył.

Zdaniem Koeniga, Śląsk jest "sercem Europy", stąd płynie wielka odpowiedzialność za przyszłość naszego kontynentu, a zadaniem żyjących tu Ślązaków jest budowanie Europy na chrześcijańskich fundamentach. "Nie zapominajcie swoich korzeni - kto się od nich odcina, ten jest skazany na obumarcie" -zaapelował biskup.

Pierwsza pielgrzymka mniejszości narodowych dotarła na Górę św. Anny w 1996 roku. Wcześniej - od 1981 roku - do bazyliki pielgrzymowali tylko Romowie. Od 96 roku do pielgrzymki Romów dołączyły pozostałe mniejszości narodowe - z najliczniej reprezentowaną na Śląsku Opolskim mniejszością niemiecką.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj