Polska"Pamiętajmy o tragicznych losach Żydów"

"Pamiętajmy o tragicznych losach Żydów"

Pamiętając o przeszłości, tragicznych losach Żydów w czasie holokaustu, ale także o wielowiekowej wspólnej polskiej i żydowskiej historii, trzeba budować przyszłość na fundamencie wspólnych wartości - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

"Pamiętajmy o tragicznych losach Żydów"
Źródło zdjęć: © WP.PL

W gimnazjum w Bodzanowie pod Płockiem (Mazowieckie) Waldemar Pawlak uczestniczył w obchodach upamiętniających tragicznych los Żydów w 70. rocznicę likwidacji przez hitlerowców gett i dzielnic żydowskich w miastach i miasteczkach płockiego Mazowsza.

Pawlak podkreślił, że dramat holokaustu "zdarzył się za przyczyną ideologii nienawiści", która zburzyła na ziemiach polskich to, "co przez wiele wieków ucierało się i układało", współistnienie i przenikanie się dwóch kultur: polskiej i żydowskiej.

- Ważne jest, by pamiętać o tragicznych czasach holokaustu, by pamiętać, że z rozsiewania nienawiści mogą pojawić się dramaty, które trudno potem zatrzymać. Ale ważne jest też, by przypominać dziedzictwo polskich Żydów, przywracać blask, bogactwo i pogodę ducha tej kultury - powiedział wicepremier.

Po uroczystościach Pawlak złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bodzanowskich Żydów w miejscu, gdzie do II wojny światowej istniał miejscowy cmentarz żydowski.

Żydzi zaczęli osiedlać się w Bodzanowie pod koniec XVIII wieku. Hitlerowcy przeprowadzili likwidację tamtejszego getta 3 marca 1941 r. Jego mieszkańców deportowano do obozów zagłady, w tym do obozu w Treblince. Z około 1300 bodzanowskich Żydów, holokaust przeżyło 51. Do rodzinnego miasteczka po zakończeniu II wojny światowej powróciło kilkunastu - wszyscy w następnych latach wyemigrowali z Polski.

W ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji getta w Bodzanowie, tamtejsze gimnazjum im. Polskiej Organizacji Zbrojnej wydało książkę "Bodzanów - moje rodzinne miasteczko", w której znalazły się m.in. wspomnienia Żydów pochodzących z tego miasteczka, a także wiersze urodzonego tam Mosze Binema Lidermana.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (100)