Trwa ładowanie...
d23zmf8

Olsztyn: medale w Biurze Wystaw Artystycznych

Pierwszą od kilkunastu lat retrospektywną wystawę medali "Ogrody gorzkich piołunów" Barbary Lis-Romańczukowej otwarto w czwartek w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

Share
d23zmf8

Małgorzata Jackiewicz-Garniec z olsztyńskiego BWA powiedziała, że wystawa medali olsztyńskiej artystki jest rzadką okazją do spotkania ze współczesną sztuką medalierską najwyższych lotów.

Barbara Lis-Romańczukowa swoją pierwszą nagrodę otrzymała w konkursie na medal "X wieków Gdańska" w 1962 r. Od tego czasu artystka nieprzerwanie wystawia, bierze udział w konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia oraz ugruntowując swoją wysoką pozycję w czołówce polskich artystów-medalierów.

Medale artystki przez ostatnie prawie 40 lat uświetniły wiele ważnych wydarzeń w życiu Olsztyna i regionu Warmii i Mazur.

Według znawców, to znakomita warsztatowo sztuka miniatury: małych odlewów z brązu, różnorodnie patynowanych, które mogą też być maleńkimi rzeźbami dwustronnymi.

We współczesnej sztuce medal nie pełni już swej pierwotnej funkcji upamiętnienia czy uczenia jakiegoś ważnego wydarzenia. Może być także swobodną wypowiedzią artystyczną i ten rodzaj medali u Barbary Lis-Romańczukowej jest szczególny i niepowtarzalny - ocenia Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Wystawa czynna będzie do 18 listopada. (jask)

d23zmf8

Podziel się opinią

Share
d23zmf8
d23zmf8
Więcej tematów