Odwołanie do chrześcijaństwa możliwe przy ratyfikacji Traktatu
Kraje, które chciały odwołania do
chrześcijańskiej tradycji Europy w preambule do Traktatu
Reformującego, mogą je zawrzeć w akcie ratyfikacyjnym tego
traktatu - powiedział w Poznaniu europoseł Marcin
Libicki.
Libicki poinformował, że jako przewodniczący Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wysłał niedawno stosowne pisma w tej sprawie do wszystkich ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej.
Jak stwierdził, niektóre państwa - w tym Polska - mogą być taką możliwością zainteresowane.
"Chciałbym zwrócić uwagę Państwa Rządu na możliwość, przysługującą każdemu państwu, podjęcia inicjatywy wyrażenia w uroczystej deklaracji odniesienia do wspólnego chrześcijańskiego dziedzictwa Europy podczas narodowego procesu ratyfikacyjnego, który ma obecnie miejsce" - napisał Libicki w listach do ambasadorów państw członkowskich.
Libicki przypomniał, że w 2004 roku do Komisji Petycji PE trafiła petycja apelująca o zamieszczenie odniesienia do chrześcijaństwa w preambule Konstytucji Unii Europejskiej. Petycja ta została podpisana przez ponad milion osób oraz przez pięćdziesiąt organizacji pozarządowych, reprezentujących ponad 55 mln obywateli państw Unii Europejskiej.
W 2004 r. szefowie rządów 25 państw członkowskich podpisali w Rzymie traktat, który takiego odniesienia nie zawierał. Komisja Petycji zaproponowała wówczas państwom członkowskim, żeby - jeśli uznają to za stosowne - przywołały chrześcijańskie dziedzictwo Europy w formie uroczystej deklaracji zamieszczonej w akcie ratyfikującym traktat.
"Proces ratyfikacyjny Traktatu Konstytucyjnego zakończył się niepowodzeniem, niemniej apel Komisji Petycji jest nadal aktualny w sytuacji dotyczącej ratyfikacji przyjętego w grudniu 2007 Traktatu Lizbońskiego" - oświadczył Libicki na konferencji prasowej.
Jak dodał, do tej pory nie otrzymał żadnej odpowiedzi w tej sprawie od żadnego reprezentanta unijnych państw.