WP

Odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Łomży

Przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży (Podlaskie) odsłonięto w środę pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Stanął obok tablic upamiętniających zesłanych na Sybir w 1940 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Pomnik ufundowało miasto Łomża - poinformował PAP Józef Babiel z Urzędu Miejskiego. Pomnik powstał z inicjatywy prezydenta Łomży we współpracy z Kościołem. Pomnik jest bowiem na terenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Pomnik ma formę tablicy z czarnego granitu z napisem: "Smoleńsk 10 kwietnia 2010 roku", znajduje się na niej także pęknięta szachownica - symbol polskiego lotnictwa. Na tablicy jest napis: "10 kwietnia 2010 roku w drodze na oficjalne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem tragicznie zginęła 96-osobowa delegacja Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

Przed odsłonięciem tablicy odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia. Odegrano hymn państwowy.

WP

W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, bp łomżyński Stanisław Stefanek, samorządowcy, mieszkańcy miasta.

Pomnik ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem stanął obok tzw. pomnika katyńskiego w Łomży, który stanowią trzy stalowe tablice upamiętniające zesłanych na Syberię 10 lutego 1940 roku. Jak tłumaczy Babiel, sąsiedztwo tych tablic to "naturalne" miejsce dla pomnika ku czci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Babiel dodał, że idea, by upamiętnić ofiary katastrofy właśnie w tym miejscu w Łomży zrodziła się zaraz po tym wydarzeniu, podczas obchodów w Łomży 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP