PolskaOd lipca bez służby zdrowia?

Od lipca bez służby zdrowia?

VII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich podjęło postanowienie o wypowiedzeniu 30 czerwca br. kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, dotyczących świadczeń zdrowotnych, "jeśli do tego czasu Fundusz nie podejmie środków naprawczych".

W opinii prezesa Związku Powiatów Polskich, Ludwika Węgrzyna, oznacza to, że 1 lipca wszystkie powiatowe ośrodki służby zdrowia w Polsce mogą przestać świadczyć usługi. Według przedstawicieli powiatów, kwoty przeznaczone przez NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych przez powiatowe ośrodki zdrowia są zbyt niskie.

Dialog

Rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Renata Furman powiedziała, że nie zna treści przyjętego w czwartek postanowienia. "Po zapoznaniu się z jego treścią Fundusz będzie zajmował stanowisko" - powiedziała Furman. Dodała, że dialog ze Związkiem Powiatów jest prowadzony.

Sytuacja służby zdrowia w Polsce, jest w opinii przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, problemem z którego rozwiązaniem nie można już dłużej zwlekać. "Niech każdy będzie świadomy tego, że jeśli nie naprawi się systemu opieki zdrowotnej, to już w lipcu, a w niektórych przypadkach w czerwcu, szpitale czy placówki służby zdrowia w Polsce mogą przestać funkcjonować. To byłby dramat" - powiedział wiceprzewodniczący Zarządu ZPP, starosta rzeszowski, Stanisław Ożóg.

Sytuacja chora, wręcz agonalna

Podkreślił, że sytuacja w służbie zdrowia jest chora, jeśli nie wręcz agonalna. "To nie kto inny tylko rząd i pan minister Sikorski nauczył nas, że tylko zdecydowana reakcja może być skuteczna" - zaznaczył.

Obecny na spotkaniu minister zdrowia Leszek Sikorski przyznał, że sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, zaapelował jednak do samorządowców, aby wstrzymali się z drastycznymi decyzjami. Powiedział, że resort chce, by nowa ustawa dotycząca ochrony zdrowia zaczęła obowiązywać od października 2004 roku. Zwrócił się do delegatów, aby zgodzili się na jak najszybsze kontakty robocze i rozmowy w sprawie nowej ustawy. Obiecał przedstawić samorządom efekty pracy ekspertów, którzy mają już pewne rozwiązania.

Naprawa konieczna

Ochrona zdrowia jest jednym z "zadań własnych" samorządów powiatowych; mają one obowiązek zapewnić opiekę zdrowotną swoim mieszkańcom. Związek Powiatów Polskich jest stowarzyszeniem powiatów. Jego celem jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, obrony wspólnych interesów powiatów oraz dążenie do społeczno-gospodarczego rozwoju polskich powiatów.

Już w zeszłym roku przedstawiciele ZPP wskazywali na konieczność podjęcia działań zmierzających do naprawy systemu ochrony zdrowia i zapewnienia prowadzonym przez powiaty zakładom opieki zdrowotnej potrzebnych środków finansowych. Jednak, według Ożoga, resort zdrowia nie wziął tych sygnałów ostrzegawczych pod uwagę.

W tym roku, 5 marca w Kamionie koło Wielunia przedstawiciele Konwentów Powiatów przyjęli dokument pt. "Kontrakty na świadczenia zdrowotne 2004 - uzgodnienia wieluńskie ZPP". Wskazano w nim m.in., iż warunkiem niezbędnym do zatrzymania postępującego kryzysu finansowego szpitali powiatowych jest przede wszystkim zapewnienie w kontraktach zawartych na rok 2004 środków finansowych nie mniejszych niż w roku 2002 oraz umożliwiających świadczenie usług zdrowotnych, na co najmniej dotychczasowym poziomie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)