PolskaObywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK

Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Batorego i polska sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników zakończyła pierwszy etap projektu obywatelskiego monitoringu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie wszyscy kandydaci zgodzili się uczestniczyć w przedsięwzięciu.

Koordynatorzy projektu poinformowali, że zgromadzono materiały informacyjne o poszczególnych kandydatach. "Na materiały te składają się dane zgromadzone przez zespół analityków oraz materiały przesłane przez niektórych spośród kandydatów" - stwierdzono w komunikacie.

Organizatorzy projektu zaprosili kandydatów na sędziów na spotkanie z reprezentantami środowisk prawniczych i mediów. Spotkanie zostało odwołane w związku z niemożnością przybycia większości kandydatów - poinformowano, podając zarazem reakcje poszczególnych kandydatów na inicjatywę monitoringu.

Prof. dr hab. Stanisław Biernat (kandydat PO) w odpowiedzi na kwestionariusz przekazał szczegółowe materiały oraz pisemne odpowiedzi na zaproponowane do dyskusji zagadnienia. Usprawiedliwił swoją nieobecność zajęciami na Uniwersytecie Jagiellońskim, których nie mógł odwołać.

Sekretariat prof. dr hab. Zbigniewa Cieślaka (kandydata PiS) poinformował, że nie może on przybyć na spotkanie. Prof. dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz (także kandydatka PiS) na piśmie odmówiła udziału w spotkaniu i poinformowała, że odpowiedzi na większość pytań zadanych przez organizatorów znajdują się w powszechnie dostępnych źródłach informacji.

Mec. Wojciech Hermeliński (zgłoszony przez PiS) w odpowiedzi na kwestionariusz przekazał szczegółowe materiały. Potwierdził udział w spotkaniu, jednak z opóźnieniem wynikającym z faktu, że w czasie spotkania stawał przed sądem jako obrońca w sprawie karnej.

Wicemarszałek Sejmu mec. Marek Kotlinowski (kandydat LPR i Samoobrony) nie przekazał informacji i usprawiedliwił swą nieobecność obowiązkami parlamentarnymi, wynikającymi z rozpoczynającej się następnego dnia sesji Sejmu.

Prof. dr hab. Irena Lipowicz (zgłoszona przez PO) zadeklarowała przekazanie materiałów w terminie późniejszym. Usprawiedliwiła nieobecność uczestnictwem w radzie wydziału uczelni.

Sekretariat sędziego Bogusława Moraczewskiego (zgłoszonego przez SLD) poinformował, że sędzia jest na zwolnieniu lekarskim.

Prof. dr hab. Andrzej Rzepliński (kandydat PO) w odpowiedzi na kwestionariusz przekazał swoje rozbudowane CV i potwierdził udział w spotkaniu.

Projekt prowadzony przez koalicję trzech organizacji ma być - jak zadeklarowano - wstępem do objęcia w przyszłości podobnym monitoringiem innych sądów i trybunałów. Materiały po opracowaniu, jak i inne informacje o projekcie, mają być udostępnione publicznie na stronie www.monitoringsedziow.org.pl. Zapowiedziano, że wobec upływu kadencji kolejnych członków TK działania będą kontynuowane.

5 listopada kończy się kadencja trzech z 15 sędziów TK: Marka Safjana (prezesa Trybunału), Teresy Dębowskiej-Romanowskiej i Mariana Zdyba. Pierwszego grudnia natomiast upłynie kadencja kolejnych trzech osób - zastępcy prezesa Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)