OBWE apeluje o uznanie Wielkiego Głodu za stalinowską zbrodnię
Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowało o uznanie przez parlamenty innych krajów Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933) za zbrodnię reżimu stalinowskiego.
Rezolucję w tej sprawie przyjęto ostatniego dnia dorocznej sesji parlamentarnej w Astanie, stolicy Kazachstanu. W dokumencie nakłania się "wszystkie parlamenty, by podjęły działania w celu uznania Wielkiego Głodu".
Autorzy rezolucji złożyli hołd "milionom niewinnych Ukraińców, którzy stracili życie (...) w następstwie masowego głodu spowodowanego okrutnymi i celowymi działaniami politycznymi totalitarnego reżimu stalinowskiego". Parlamentarzyści OBWE nie użyli jednak słowa ludobójstwo.
Parlament Ukrainy przyjął ustawę uznająca Wielki Głód za ludobójstwo w listopadzie 2006 roku.
W okresie istnienia ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej.
Najtragiczniejszy w skutkach był głód w latach 30.; w szczytowym momencie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie, notowano wiele przypadków kanibalizmu.
Według różnych szacunków Wielki Głód spowodował śmierć co najmniej od 4 do 6 milionów ludzi (niektórzy historycy podają liczbę nawet 10-15 milionów ludzi).
Ukraińscy historycy twierdzą, że komunistyczna Moskwa wywołała głód sztucznie w celu złamania oporu chłopów, którzy sprzeciwiali się kolektywizacji.