PolskaNowym ministrem finansów zostanie dr Stanisław Kluza

Nowym ministrem finansów zostanie dr Stanisław Kluza

Stanisław Kluza zostanie nowym ministrem finansów - poinformował wieczorem prezes PiS, kandydat na premiera Jarosław Kaczyński. Dr Stanisław Kluza jest wiceministrem finansów.

Nowym ministrem finansów zostanie dr Stanisław Kluza
Źródło zdjęć: © PAP

Stanisław Kluza będzie znakomitym kontynuatorem polityki pani Zyty Gilowskiej - powiedział Jarosław Kaczyński podczas wieczornej konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński pytany o byłą minister finansów zapowiedział, że jeśli sprawa lustracyjna Zyty Gilowskiej się wyjaśni, to chciałby ją widzieć w rządzie.

Czy minister finansów będzie wicepremierem?

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy minister finansów powinien być też wicepremierem powiedział, że w tym momencie sprawa wicepremiera jest otwarta.

Ciągle czekam na rozwiązanie problemu pani profesor Gilowskiej. Jeżeli ten problem będzie rozwiązany, w co głęboko wierzę, że będzie rozwiązany, to pani premier do rządu powróci, oczywiście jeśli tylko będzie chciała- powiedział Kaczyński.

Jeśli uzna, że należy łączyć te dwie funkcje (wicepremiera i ministra finansów), tak jak przedtem je łączyła, to w tej sprawie między mną o panem ministrem jest odpowiednia umowa - dodał prezes PiS.

Powiedział także, że jeśli wyjaśnienie sprawy Gilowskiej będzie się odwlekało w czasie, to wtedy będzie musiał podjąć decyzję co do stanowiska wicepremiera do spraw gospodarczych.

Jestem przeświadczony, że to stanowisko powinno zostać obsadzone, sytuacja w której jesteśmy nakazuje mi kilka tygodni poczekać - dodał J. Kaczyński.

Kluza: będę kontynuował reformy zapoczątkowane przez obceny gabinet

Stanisław Kluza podziękował za zaufanie, którym obdarzył go szef PiS i kandydat na nowego premiera. Zapewnił, że będzie kontynuował reformy zapoczątkowane przez obceny gabinet.

Kluza wyjaśnił, że dotyczy to w szczególności reformy finansów publicznych i reformy podatkowej. Dodał, że nie bez znaczenia są też kwestie związane z funkcjonowaniem rynków finansowych. Zwrócił uwagę, że te elementy składają się w całość, która ma gwarantować zarówno stabilność rynków finansowych jak i sprzyjać koniunkturze gospodarczej w Polsce.

Kluza na stanowisku szefa resortu finansów zastąpi, powołanego kilkanaście dni temu, Pawła Wojciechowskiego.

"Zmiana ministera finansów co dwa tygodnie nie służy państwu"

Profesor Jan Winiecki powiedział, że dla państwa destabilizująca jest sytuacja, w której co dwa tygodnie zmieniany jest minister finansów. Zdaniem prezesa Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Stanisław Kluza, podobnie jak inni kandydaci na to stanowisko, nie są znani na rynkach finansowych. Profesor Winiecki wyjaśnił, że oprócz wiedzy na temat tych rynków, równie ważne jest, by minister cieszył się autorytetem w środowisku. Zdaniem eksperta, niekorzystna byłaby sytuacja, w której szef resortu będzie jedynie wykonawcą poleceń premiera.

BR>
Kluza ma 34 lata, jest doktorem nauk ekonomicznych. Jego specjalizacja naukowa to polityka pieniężna, statystyka, ekonometria, makroekonomia, bankowość i badania koniunktury.

Jest pracownikiem naukowym Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej. Kluza pracował m.in. w firmach McKinsey&Co (1998-1999) i Unilever Polska (1994-1998). Od 2002 roku był związany z Bankiem Gospodarki Żywnościowej SA, gdzie pełnił funkcję dyrektora oraz głównego ekonomisty.

Po wyborach parlamentarnych, w październiku 2005 r., jako członek zespołu ds. makroekonomicznych i budżetu Kluza uczestniczył ze strony PiS w rozmowach programowych PiS i PO.

Na stanowisko wiceministra finansów został powołany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w kwietniu 2006 r.

W resorcie finansów odpowiadał dotychczas za zarządzanie długiem publicznym, planowanie makroekonomiczne, analizy i statystykę oraz nadzór i regulowanie sektora instytucji finansowych.

Kluza jest autorem licznych publikacji naukowych i publicystycznych o tematyce ekonomicznej.

Na swoim koncie ma liczne stypendia i nagrody: Dyplom Top Ten SGH (1995), Stypendium Krajowe Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1998), Stypendium Fulbrighta na Washington Univ. w Saint Louis (1999-2000), Stypendium Dekaban-Liddle na Glasgow Univ. w Szkocji (2001), Nagrodę Rektora II stopnia za rozprawę doktorską (2001/2002), Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską w dziedzinie ekonomii (2002).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)