Trwa ładowanie...
d13014h
06-02-2006 06:00

Nowy sztuczny raj

Badacze mózgu opracowali techniki, które pozwalają ludziom odczuć bliskość Stwórcy. Nawet ateiści wpadają w ekstazę. Wystarczy włożyć stosowny hełm, by doświadczyć mistycznych doznań. Pora więc może zadać pytanie: czy po iPodzie przyjdzie kolej na iBoga? - pisze Felix Hasler w "Die Weltwoche". Artykuł przedrukowuje tygodnik "Forum".

d13014h
d13014h

Powiedzmy sobie wprost: Bóg siedzi w płatach skroniowych. A kiedy te poddane zostaną elektrycznej burzy ataku epileptycznego, ludzie doznają objawień i mają mistyczne przeżycia. W ten sposób oświeceni tworzą religię, której bronią potem ze świętą żarliwością.

Tak przynajmniej widzi to kanadyjski neuropsycholog Michael Persinger z Laurentian University w Ontario. Już od dłuższego czasu naukowiec ten bada oddziaływanie pól magnetycznych na mózg i tym samym – na wewnętrzny świat każdego człowieka. W tym celu osobom biorącym udział w eksperymencie przykłada się do czaszki cewki elektromagnesu.

Demoniczny eksperyment

Laboratorium badawcze Persingera w piwnicach uniwersyteckich jest koszmarem każdego projektanta wnętrz. Kilka stojących luzem mebli sprawia wrażenie, jakby ktoś wniósł je właśnie z targu staroci. Przestarzałe komputery nie znalazłyby nabywcy nawet na eBayu. Pośrodku tego złowieszczego, pozbawionego okien pomieszczenia o nazwie „Niebo i Piekło – pokój C002B” w podziemiach instytutu znajduje się krzesło, na którym podczas ostatnich 20 lat siedziało blisko tysiąc osób poddanych eksperymentowi. Za pomocą cewek elektromagnesu były one katapultowane z tego miejsca na wyższe duchowe poziomy - pisze Felix Hasler w "Die Weltwoche". Artykuł przedrukowuje tygodnik "Forum".

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj