Autor zderza w swojej książce nieznane dotąd szczegóły z życia prywatnego Jana Pawła II z wydarzeniami powszechnie znanymi. Źródłem tych pierwszych są m.in. osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz, drugi sekretarz bp Emery Kabongo, fotograf osobisty Arturo Mari oraz siostra zakonna z prywatnych apartamentów papieża, która nigdy dotąd nie udzielała wywiadów.
Zakonnica miała wgląd w najbardziej osobiste momenty życia polskiego papieża. To z jej relacji dowiadujemy się, że jego centrum była głęboka rozmowa z Bogiem. Siostra zakonna potwierdza także, że Jan Paweł II, kiedy jeszcze był w stanie sam się poruszać, poddawał się umartwieniom cielesnym. Siostra niejednokrotnie słyszała dochodzące z jego pokoju odgłosy uderzeń, gdy się biczował.
"Polska" przytacza też opisane w książce przypadki cudownych uzdrowień, do których przyczynił się Jan Paweł II. Przeczytamy więc o uzdrowieniu syna włoskiej dziennikarki Margarity Enrico oraz amerykańskiego biznesmena.
Wg gazety książka Torniellego najprawdopodobniej jest pierwszą od 28 lat, która ukazuje życie wewnętrzne Jana Pawła II w taki sposób, jak on sam o nim opowiadał francuskiemu dziennikarzowi i filozofowi André Frossardowi. Chciał być bardziej człowiekiem niż świętym.