Nowe, doskonalsze monitory na horyzoncie
Przytłaczająca większość dostępnych w sprzedaży wyświetlaczy generuje obraz składając go z pikseli o trzech podstawowych barwach - czerwonej ( R ), zielonej ( G ) i niebieskiej ( B ). Jednak nawet najlepsze sterowanie nasyceniem i jasnością nie odwzoruje idealnie całego spektrum kolorów, które potrafi odróżnić ludzkie oko.
Tylko kilka prototypowych modeli monitorów używa więcej niż trzech barw podstawowych. Są one zwykle zwykle albo bardzo drogie, albo w ogóle nie znajdują się w sprzedaży ( patrz artykuł: "6 barw podstawowych w wyświetlaczach Mitsubishi - http://www.idg.pl/news/78672.html" ).
19.08.2006 01:35
Standardowe wyświetlacze natomiast nie radzą sobie choćby z odzworowaniem całej palety błękitów, którą możemy oglądać na niebie.
Naukowcy z Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu postanowili wykorzystać zjawisko dyfrakcji - http://pl.wikipedia.org/wiki/dyfrakcja, by poszerzyć paletę barw. Na klasyczny wyświetlacz nałożyli polimerową membranę, która rozciąga się i kurczy w zależności od przyłożonego do niej napięcia.
Membrana powoduje, że światło wybiega z monitora pod różnymi kątami - barwami da się sterować oddzielnie i to dużo precyzyjniej niż w przypadku regulowania jasności piksela na matrycy.
Zdaniem Manuela Aschwandena, taka technologia umożliwia pełne odzorowanie spektrum kolorów dostrzegalnego przez ludzkie oko bez stosowania pikseli wyświetlających dodatkowe kolory składowe.
Warto przeczytać: "Artificial muscles may enable more lifelike color displays - http://www.physorg.com/news75039723.html" ( w języku angielskim )