Nowa testowa Vista - wreszcie kompletne wydanie!
Microsoft udostępnił kolejne testowe wydanie systemu Windows Vista - tzw. wersję CTP ( Community Technology Preview ). Wersja ta jest o tyle ważna, że - jak podkreślają przedstawiciele koncernu - jest to pierwsza testowa Vista, która zawiera wszystkie elementy finalnego systemu. Większość innowacji docenią przede wszystkim profesjonalni użytkownicy - m.in. administratorzy - których powinny zainteresować nowe narzędzia instalacyjne oraz aplikacje do zarządzania obrazami systemu. Nie znaczy to jednak, że w lutowym wydaniu CTP nie znalazły się nowości przeznaczone dla zwykłych użytkowników - najważniejszą z nich jest pojawienie się w systemie niewielkich programów użytkowych zwanych gadżetami.
Przedstawiciele Microsoftu mówią, że najnowsze testowe wydanie ( czwarte z kolei - pierwsze udostępniono we wrześniu ubiegłego roku ) zawiera już praktycznie wszystkie najważniejsze elementy, które znajdą się w finalnej wersji systemu Windows Vista. Warto wspomnieć, że nigdy wcześniej koncernowi nie udało się "domknąć" systemu tak wcześnie - zwykle system był wyposażany we wszystkie narzędzia i opcje na krótko przed premierą ( w przypadku Visty planowaną na koniec tego roku ).
Oczywiście, nie oznacza to, że prace nad systemem zostały ukończone - Microsoft wciąż czeka sporo pracy. Od teraz prace polegać będą jednak głównie na wyszukiwaniu błędów, szlifowaniu interfejsu i wprowadzaniu zmian sugerowanych przez testerów ( do wersji CTP dostęp mają jedynie zarejestrowani testerzy - jest ich ok. 500 tys. ). "Wciąż liczymy na wsparcie ze strony użytkowników. Cały czas pracujemy nad interfejsem, a także dodajemy lub usuwamy różne drobne opcje" - mówi Mike Burk, product manager z sekcji Windows Client.
Co nowego dla admina?
Jak już wspomnieliśmy, w lutowym wydaniu CTP znalazło się sporo nowych narzędzi przeznaczonych dla profesjonalnych użytkowników Windows. Jedną z najważniejszych innowacji jest pojawienie się w pełni już kompletnego zestawu narzędzi Windows Automated Installation Kit ( WAIK ), służących do instalowania systemu oraz jego komponentów. WAIK pojawił się w testowych wydaniach Visty już wcześniej - ale wtedy zawierał tylko jedno narzędzie - XImage ( którego zadaniem jest rejestrowania i edytowanie obrazów systemu ). Teraz Windows Automated Installation Kit stał się poważnym pakietem narzędziowym - oprócz XImage znajdziemy w nim aplikacje System Image Manager and Windows Deployment Services ( czyli profesjonalne narzędzia do tworzenia obrazów systemu i szybkiego instalowania z nich Visty ) oraz Business Desktop Deployment ( swego czasu poradnik wdrażania Visty ). Z informacji dostarczonych przez przedstawicieli koncernu wynika, że zestaw WAIK w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinien zostać uzupełniony o jeszcze
jedno narzędzie - Application Compatibility Toolkit 5.0 ( służące do testowania kompatybilności programów ).
Microsoft tłumaczy, iż dopracowanie zestawu narzędzi instalacyjnych znacznie ułatwi życie profesjonalnym użytkowników Windows - przede wszystkim administratorom, którzy często muszą instalować system. WAIK ma znacząco ułatwić i skrócić ten proces - poprzez umożliwienie tworzenie wyspecjalizowanych, łatwych do wdrożenia obrazów systemu. Wszystko to ma być możliwe dzięki dwóch podstawowym elementom - modularnej budowie systemu ( z którego łatwo będzie usuwać poszczególne komponenty - lub je dodawać ), a także dzięki wprowadzeniu nowego formatu plików, w którym zapisywane będą tzw. "obrazy" systemu - WIM. Do zarządzania nimi służyć będą przede wszystkim dwie aplikacje - wspomniany już XImage oraz System Image Manager ( prosty w obsłudze program, który pozwoli na tworzenie obrazów systemu metodą 'przeciągnij i upuść' )
Pozostałe istotne nowości w udostępnionym właśnie wydaniu testowym Windows Vista to m.in. narzędzie o nazwie User State Migration Tool 3.0 ( wyposażone w opcje szyfrowania danych ), nowa wersja Microsoft Management Console, nowe funkcje związane z rejestrowaniem wydarzeń, logowaniem użytkowników, a także całkiem nowy Task Scheduler.
Gadżety dla każdego
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w lutowym wydaniu Visty znalazły się też innowacje, które zainteresują nie tylko profesjonalnych użytkowników. Najważniejszą z nich wydaje się wprowadzenie obsługi tzw. gadżetów. Mowa tu o narzędziu o nazwie Windows Sidebar and Gadgets. Umożliwia ono łatwe uruchamianie ( z poziomu sidebara - czyli panelu ) niewielkich programów użytkowych, przydatnych w codziennej pracy. Takim gadżetem może być np. kalendarz, czytnik RSS, wskaźnik poziomu baterii, sygnału sieci WiFi, termometr, zegarek czy aplikacja wyświetlająca zdjęcia w ramce. Pomysł nie jest nowy - dokładnie tak samo działają Dashboard Widgets w Mac OS X, a także program Yahoo! Widgets ( do niedawna znany jako Konfabulator ).
Microsoft prezentował to narzędzie już wcześniej - jednak lutowa wersja testowa jest pierwszą, w której pojawił się Windows Sidebar and Gadgets. Koncern zamierza udostępnić użytkownikom pewien pakiet gadżetów, a także umożliwić programistom ich łatwe tworzenie - będzie to można robić np. przy pomocy Visual Studio.
W nowej wersji "odświeżono" także wygląd "Vista Welcome Center" - czyli ekranu powitalnego, wyświetlanego m.in. przy pierwszym uruchomieniu systemu. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że jest on teraz bardziej czytelny i funkcjonalny - dodano m.in. możliwość tworzenia konta użytkownika z poziomu Vista Welcome Center. Microsoft umożliwił również producentom komputerów wprowadzanie modyfikacji do wyglądu ekranu powitalnego.
Lutowe wydanie CTP systemu Windows Vista dostępne jest dla ok. 500 tys. testerów, zarejestrowanych w programach Windows Vista Technical Beta Program, Microsoft Developer Network oraz TechNet. Według deklaracji przedstawicieli Microsoftu, finalna wersja systemu Windows Vista zostanie w drugiej połowie bieżącego roku. Spekuluje się, że najprawdopodobniej nastąpi to na początku grudnia.
Więcej informacji na temat następcy Windows XP można znaleźć w naszym wątku tematycznym - "Windows Vista - rewolucja w świecie Okien" - http://www.idg.pl/news/watek/43.html.