Trwa ładowanie...
d4lw3ua
IAR

Noblista prof. John O'Keefe przeciwko zaostrzaniu przepisów imigracyjnych

Laureat tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, prof. John O'Keefe, skrytykował brytyjski rząd za plany zaostrzenia przepisów imigracyjnych twierdząc, że ograniczy to dostęp najbardziej utalentowanych naukowców do brytyjskich uniwersytetów. Pomysł zgłaszany przez rządzących konserwatystów może dotyczyć także Polaków, których setki tysięcy wyjechały tam w poszukiwaniu lepszego życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. John O''Keefe
Prof. John O''Keefe (PAP/EPA, Fot: Facundo Arrizabalaga)
d4lw3ua

Brytyjska prasa rozpisuje się, że kwestia imigracji i zamknięcia granic dla pracowników z biednych krajów UE ma być głównym postulatem Londynu w rozmowach z Brukselą. Wielka Brytania chce renegocjować warunki członkostwa w UE, a w 2017 roku ma się tam odbyć referendum w sprawie dalszej obecności we Wspólnocie.

"Restrykcje utrudnią pracę zdolnym naukowcom"

Podczas konferencji prasowej profesor O'Keefe zaznaczył, że zapowiadane przez brytyjski rząd restrykcje imigracyjne mogą uniemożliwić wielu zdolnym naukowcom korzystanie z dobrodziejstw brytyjskich uniwersytetów i instytutów badawczych.

d4lw3ua

Przyznał, że ma on obecnie problemy ze skompletowaniem zespołu około 150 neurochirurgów w ramach nowego projektu na swej macierzystej uczelni University College London. - Przepisy imigracyjne są bardzo poważną przeszkodą. Oczywiście wiemy, co trzeba zrobić, by móc sprowadzić do Wielkiej Brytanii najlepszych naukowców. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale powinniśmy pracować nad tym, by uczynić Wielką Brytanię bardziej gościnnym miejscem dla młodych, zdolnych naukowców - mówił.

Celem rządu Davida Camerona jest ograniczenie imigracji do Wielkiej Brytanii do poziomu poniżej 100 tys. osób rocznie. W 2013 roku osiągnęła ona ponad 240 tys. ludzi.

O'Keefe pochodzi z USA, ale od 1967 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. W 1971 roku odkrył on tzw. komórki miejsca w hipokampie, które odpowiadają za orientację w przestrzeni. Jego odkrycia były możliwe dzięki eksperymentom z wykorzystaniem szczurów.

Tegoroczny noblista poddał krytyce również planowane ograniczenia w wykorzystaniu zwierząt do celów naukowych. - Nie podlega dyskusji fakt, że chcąc poczynić dalsze postępy w dziedzinie medycyny czy biologii, będziemy musieli korzystać ze zwierząt - mówił. Jego zdaniem dalsze zaostrzanie przepisów w tym zakresie może doprowadzić do zablokowania postępów w wielu obiecujących dziedzinach badań naukowych.

d4lw3ua

Podziel się opinią

Share
d4lw3ua
d4lw3ua
Więcej tematów