Niezwykłe znalezisko w Gdańsku. Odkryto kapsułę czasu z 1869 roku
• Odkrycia dokonano podczas prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia
• Kapsuła była wmurowana w ceglaną konstrukcję budowli
• Przesyłka ma charakter listu-dokumentu w butelce. Nie został odczytany
22.04.2016 | aktual.: 22.04.2016 22:17
Jak poinformowała w piątek Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK), "pamiątkę" odkryli pracownicy firmy, która rozpoczęła prace remontowe w Zbiorniku Stara Orunia. - Mimo zamknięcia w zakorkowanej butelce, pisany atramentem dokument nie oparł się upływowi czasu i wymaga pilnej konserwacji - podała.
Prezes zarządu GIWK Jacek Skarbek zapewnił, że "rozpoznawane są możliwości konserwacji dokumentu, co pozwoli na odczytanie treści przesyłki". Zwrócił uwagę, że "ta wiadomość z końca XIX wieku zainspirowała spółkę do tego, aby przygotować przesłanie dla kolejnych pokoleń".
Zbiornik Stara Orunia (6965 m sześc.) pochodzi z 1869 r. Do połowy XX wieku służył do zaopatrywania w wodę pitną mieszkańców Gdańska. Został wyłączony z eksploatacji w latach 70. XX wieku. Dziś jest jednym z największych i najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Występuje tu niemal pełen przekrój gatunkowy tych zwierząt, w tym nocek duży - największy polski nietoperz.
Zbiornik będzie elementem Gdańskiego Szlaku Wodociągowego i zostanie udostępniony zwiedzającym, zaś w sezonie jesienno-zimowym nadal będzie miejscem hibernacji nietoperzy. W ramach szlaku zwiedzającym udostępniony ma być też zabytkowy Zbiornik Stary Sobieski z 1911 r. (8238 m sześc.), w którym ma być prezentowana wystawa związana z historią gdańskich wodociągów. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont tego zbiornika; przetarg na prace nie został jeszcze rozstrzygnięty.
Trzecim elementem szlaku, już otwartym dla zwiedzających, jest Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.
Gdański Szlak Wodociągowy ma być udostępnionym zwiedzającym w 2018 r. Przedsięwzięcie jest realizowane przez GIWK.
Całkowite koszty projektu wynoszą 8,7 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-20.