Trwa ładowanie...
d1svs1z

Niezwykłe znalezisko w Gdańsku. Odkryto kapsułę czasu z 1869 roku

• Odkrycia dokonano podczas prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia
• Kapsuła była wmurowana w ceglaną konstrukcję budowli
• Przesyłka ma charakter listu-dokumentu w butelce. Nie został odczytany
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fragment odnalezionego listu.
Fragment odnalezionego listu. (mat. prasowy, Fot: GIWK)
d1svs1z

Jak poinformowała w piątek Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK), "pamiątkę" odkryli pracownicy firmy, która rozpoczęła prace remontowe w Zbiorniku Stara Orunia. - Mimo zamknięcia w zakorkowanej butelce, pisany atramentem dokument nie oparł się upływowi czasu i wymaga pilnej konserwacji - podała.

Prezes zarządu GIWK Jacek Skarbek zapewnił, że "rozpoznawane są możliwości konserwacji dokumentu, co pozwoli na odczytanie treści przesyłki". Zwrócił uwagę, że "ta wiadomość z końca XIX wieku zainspirowała spółkę do tego, aby przygotować przesłanie dla kolejnych pokoleń".

Zbiornik Stara Orunia (6965 m sześc.) pochodzi z 1869 r. Do połowy XX wieku służył do zaopatrywania w wodę pitną mieszkańców Gdańska. Został wyłączony z eksploatacji w latach 70. XX wieku. Dziś jest jednym z największych i najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Występuje tu niemal pełen przekrój gatunkowy tych zwierząt, w tym nocek duży - największy polski nietoperz.

d1svs1z

Zbiornik będzie elementem Gdańskiego Szlaku Wodociągowego i zostanie udostępniony zwiedzającym, zaś w sezonie jesienno-zimowym nadal będzie miejscem hibernacji nietoperzy. W ramach szlaku zwiedzającym udostępniony ma być też zabytkowy Zbiornik Stary Sobieski z 1911 r. (8238 m sześc.), w którym ma być prezentowana wystawa związana z historią gdańskich wodociągów. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont tego zbiornika; przetarg na prace nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Trzecim elementem szlaku, już otwartym dla zwiedzających, jest Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.

Gdański Szlak Wodociągowy ma być udostępnionym zwiedzającym w 2018 r. Przedsięwzięcie jest realizowane przez GIWK.

Całkowite koszty projektu wynoszą 8,7 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-20.

d1svs1z

Podziel się opinią

Share
d1svs1z
d1svs1z