Trwa ładowanie...

Nie żyje Igor Kostin, autor słynnego zdjęcia zniszczonej elektrowni czarnobylskiej

Ukraiński fotograf Igor Kostin, który zasłynął zdjęciami zniszczonej elektrowni w Czarnobylu, nie żyje. 78-latek zginał w wypadku samochodowym.

Share
Nie żyje Igor Kostin, autor słynnego zdjęcia zniszczonej elektrowni czarnobylskiej
Źródło: AFP, Fot: SERGEI SUPINSKY
d4cy7qo

Igor Kostin urodził się w 1936 roku na terenach dzisiejszej Mołdawii. W latach 70., po karierze sportowej i pracy w budownictwie, zainteresował się fotografią. Pracował dla kijowskiego oddziału rosyjskiej agencji Novosti, relacjonując wojnę w Wietnamie i radziecką interwencję w Afganistanie.

Kilka lat później jego zdjęcie obiegło cały świat. 26 kwietnia 1986 roku, Kostin przeleciał helikopterem nad elektrownią w Czarnobylu, zaledwie kilka godzin po wybuchu. Relacjonował później, że szybko poczuł się źle, a po wykonaniu około 10-20 zdjęć, jego aparat przestał działać. Po powrocie do Kijowa fotograf zorientował się, że nieprawdopodobnie wysokie promieniowanie uszkodziło film. Udało się wywołać tylko jedno zdjęcie.

d4cy7qo

Fotografia została wysłana do centrali agencji Novosti w Moskwie, ale przez jakiś czas Kostin nie dostał zgody na jej publikacje. Władze chciały bowiem ukryć rozmiar katastrofy.

Kostin - jako jeden z kilku zaledwie fotografów - dostał zgodę na fotografowanie strefy katastrofy i wysiłków ludzi, zaangażowanych w oczyszczanie skażonego terenu. W najbliższych miesiącach i latach, wielokrotnie wracał na miejsce katastrofy.

Był między innymi z tzw. likwidatorami na dachu reaktora. O tej chwili opowiedział w filmie dokumentalnym Swietłany Aleksijewicz "Krzyk Czarnobyla". - Kiedy pierwszy raz wyszedłem na ten dach, to mnie uderzyła taka jego mistyka. Jakbym był na innej planecie. Wszystko było pokryte radioaktywnym gruzem. I trzęsącymi się rękoma zacząłem pstrykać zdjęcia - mówił.

Żona Kostina poinformowała, agencję Associated Press, że jej mąż zginął w wypadku samochodowym na przedmieściach Kijowa.

d4cy7qo

Podziel się opinią

Share
d4cy7qo
d4cy7qo
Więcej tematów