"Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię"
"MAM HAKA NA RAKA" jest ogólnopolskim programem kierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Obecna, druga edycja programu poświęcona jest profilaktyce raka szyjki macicy. Jego celem jest wykształcenie w polskim społeczeństwie postaw prozdrowotnych, a także zmiana nastawienia Polaków wobec chorób nowotworowych: zamiast uciekać od problemu, lepiej zapobiegać chorobie poprzez odpowiednią profilaktykę.
31.07.2009 | aktual.: 31.07.2009 16:46
W konkursie "Znajdź Haka na Raka" nadesłano ponad 100 projektów z całej Polski. Laureatami pierwszego miejsca zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, którzy stworzyli projekt pod hasłem "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię".
Kampania została uznana za najlepszą zarówno przez lekarzy onkologów, pacjentów oraz specjalistów w dziedzinie kampanii społecznych. Ww. środowiska jednomyślnie dostrzegły w niej duży potencjał w zakresie edukacji i budowania właściwych postaw prozdrowotnych. W ramach powyższego projektu poza reklamą telewizyjną przygotowano również spot radiowy, plakat oraz serwis internetowy (www.zrobcytologie.pl).
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór u kobiet w Polsce. Zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się około 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tysięcy kobiet. Wskaźnik śmiertelności z powodu tego nowotworu to 7 przypadków na 100 tysięcy i od 25 lat praktycznie pozostaje na tym samym poziomie. Oznacza to, że w skali roku choroba dotyka ok. 4.000 kobiet z czego ok. 2.000 z nich umiera. Badania profilaktyczne w Polsce, do których z trudem przekonuje się Polki, wciąż są mało popularne. Zarówno cytologię, jak i mammografię kobiety wykonują bardzo niechętnie.
W ramach "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" programem profilaktyki objęte zostały Polki między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.
Jednak listy zapraszające na bezpłatne badania cytologiczne, które są wysyłane do kobiet w całej Polsce bardzo często nie trafiają do adresatek lub są wyrzucane do śmieci. Kampania realizowana w ramach programu "MAM HAKA NA RAKA" jest uzupełnieniem działań prowadzonych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Na stronie kampanii www.zrobcytologie.pl można znaleźć m.in. mapę ośrodków, w których wykonywane są bezpłatne badania cytologiczne finansowane prze NFZ.
W Polsce rak postrzegany jest jako fatum, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Nowotwór zwykle kojarzony jest z wyrokiem śmierci. Zmiana tych przekonań będzie mentalną rewolucją. Poprzez kampanię "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”, młodzież ma szansę jej dokonać - ma świeże spojrzenie, gra nieoczywistymi skojarzeniami i nie obawia się kontrowersji. A to wszystko gwarantuje powstanie nowej jakości w promocji zdrowia.