PolskaNFZ apeluje o racjonalne wykorzystywanie leków

NFZ apeluje o racjonalne wykorzystywanie leków

Narodowy Fundusz Zdrowia chce, by szpitale racjonalniej niż dotychczas gospodarowały drogimi lekami i zamiast niszczyć niewykorzystane medykamenty stosowały je u innych pacjentów - przekonywał na konferencji w Warszawie prezes Funduszu Jerzy Miller. Szpitale miałyby płacić za niezużyte do końca leki.

Jesteśmy w trakcie już wielotygodniowej dyskusji z praktykami. Chcemy przyjąć takie rozwiązanie, które z jednej strony nikogo nie skrzywdzi finansowo, a z drugiej strony zminimalizuje straty u tych, którzy nieraz dosyć rozrzutnie z lekami postępowali - powiedział Miller.

Byłby problem, gdyby po otwarciu fiolki trzeba było zużyć lek w przeciągu godziny czy dwóch. A jeżeli fiolkę trzeba zużyć w np. przeciągu 20 dni, to nie jest aż tak istotny problem organizacyjny - powiedział. Są leki, które mają możność zastosowania nie później niż w ciągu 8 godzin, ale jest i lek, który ma termin do użycia 28 dni - dodał.

Pomysł wywołuje kontrowersje w środowisku lekarzy. Wskazują oni m.in., że nie zawsze jest konieczność leczenia więcej niż jednego pacjenta określonym lekiem oraz że dawki leków dobierane są do wagi ciała pacjenta, więc zużycie ampułek jest różne.

O sprawie napisała wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Problem dotyczy drogich programów lekowych stosowanych m.in. w urologii, transplantologii i chemioterapii. Na łamach "GW" kilku lekarzy zaapelowało, by rząd zmusił firmy farmaceutyczne do produkowania leków w mniejszych opakowaniach (np. w małych ampułkach zamiast dużych fiolek) lub by Fundusz wycofał się z pomysłu płacenia przez szpitale za niezużyte leki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)