Trwa ładowanie...
d3z78a9

Naukowcy związani z PiS apelują do Dudy ws. reformy sądów

Akademickie Kluby Obywatelskie apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by pilnie podpisał ustawy reformujących polski wymiar sprawiedliwości. "Na reformy te społeczeństwo polskie oczekuje od ponad ćwierć wieku" – czytamy w liście otwartym. Wśród autorów listu jest polityk PiS oraz osoby związane z partią rządzącą i prezydentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d3z78a9

AKO piszą do prezydenta, że "przyjęte w ustawach rozwiązania prawne dają nadzieję na istotną zmianę funkcjonowania władzy sadowniczej w naszym kraju zgodnie z oczekiwaniami społecznymi: równego traktowania wszystkich obywateli bez względu na status majątkowy i pozycję społeczną. Nie naruszają one w niczym podstawowej zasady państwa prawa, czyli trójpodziału władzy, ponadto są podobne lub analogiczne do rozwiązań funkcjonujących w wielu krajach Unii Europejskiej".

   WP.PL
(WP.PL)

Pod listem podpisało się ośmiu profesorów, którzy przewodniczą AKO w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Lublinie i Toruniu. "Proponowana reforma sądownictwa stwarza warunki do ostatecznego zerwania z dziedzictwem merytorycznym, organizacyjnym i kadrowym funkcjonującym dotychczas, a będącym bezpośrednią kontynuacją czasów PRL-u. Organizowane przez totalną opozycję protesty przeciwko podejmowanym zmianom, w tym najważniejszy zarzut łamania trójpodziału władzy, nie mają obiektywnego merytorycznego uzasadnienia. Są natomiast obroną interesu grupowego środowisk, które od czasu okrągłego stołu były beneficjentami pozornego urynkowienia gospodarki Polski. Środowiska te tolerowały aferalny i korupcyjny sposób organizowania życia społecznego i ekonomicznego kraju czerpiąc nienależne profity" – piszą autorzy listu do prezydenta.

d3z78a9

Tak przegłosowano ustawę ws. Sądu Najwyższego:

Kończąc, członkowie AKO piszą: "My, ludzie nauki, skupieni w Akademickich Klubach Obywatelskich z całą mocą popieramy wszelkie działania rządu i prezydenta prowadzące do naprawy życia narodowego i państwowego w naszej ojczyźnie".

Wśród autorów listu jest m.in. wicemarszałek Senatu z PiS prof. Michał Seweryński oraz kandydat partii rządzącej w wyborach do Senatu prof. Stanisław Mikołajczak. Pismo podpisali także m.in. prof. Waldemar Paruch, który jest doradcą Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz prof. Bolesław Pochopień, który w kampanii wyborczej w 2015 r. poparł Andrzeja Dudę, a po wyborach prezydenckich został powołany przez prezydenta do Narodowej Rady Rozwoju.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapowiedział, że prezydent ma wątpliwości w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym z powodu błędu, jaki zawiera. W poniedziałek Andrzej duda spotka się z prezes Sadu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

d3z78a9

Podziel się opinią

Share
d3z78a9
d3z78a9
Więcej tematów