Trwa ładowanie...

Ustawa o Sądzie Najwyższym na biurku prezydenta. Łapiński: nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej

Po burzliwych debatach w Sejmie i Senacie ustawa autorstwa PiS ws. SN trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Opozycja apeluje o jej niepodpisywanie. Zaskakująco pojawiło się światełko w tunelu. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że w ustawie jest "podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN". Chodzi o błąd, o którym wcześniej pisał dziennikarz Wirtualnej Polski, Kamil Sikora.

Ustawa o Sądzie Najwyższym na biurku prezydenta. Łapiński: nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnejŹródło: PAP
d1pdpr6
d1pdpr6

Uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Wywołało to demonstracje na ulicach miast, w Warszawie pikietowano przed Pałacem Prezydenckim i Sejmem.

Apelowano do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o SN.

Łapiński: w ustawie o SN podwójny zapis wyboru jej I prezesa

- W przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o Sądzie Najwyższym jest podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN - wyjaśnił w Programie III Polskiego Radia rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak wyjaśnił, "prezydent zauważył, że nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej". Dodał, że Andrzej Duda "weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji".

- Prezydent jako prawnik zauważył i stwierdził to jasno, że podczas prac nad ustawą w Sejmie, w jakiś sposób trochę z winy posłów, nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej. Tyle i aż tyle. mówił rzecznik prezydenta.

Ustawa PiS o Sądzie Najwyższym przegłosowana - zobacz wideo

Na pytanie czy prawdopodobne jest odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Sądzie Najwyższym, Łapiński odpowiedział, że prawdopodobne są wszystkie opcje zawarte w artykule 122. Konstytucji.

d1pdpr6

- Daje on prezydentowi trzy opcje i prezydent wie, z której z nich skorzysta - dodał.

Błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym. Chodzi o wybór I prezesa

W dwóch różnych artykułach, w różny sposób stwierdza się o wyborze pierwszego prezes Sądu Najwyższego. Sprawę nagłośnił dziennikarz Wirtualnej Polski. Kamil Sikora w swoim tekście sugerował, że ta "drobna pomyłka może zastopować przejęcie Sądu Najwyższego"

"Prawo i Sprawiedliwość padło ofiarą własnego pośpiechu. Z Sejmu wysłano do Senatu wewnętrznie sprzeczną ustawę. W jednym miejscu mówi ona o pięciu kandydatach na I prezesa Sądu Najwyższego, a w innym o trzech. Andrzej Duda będzie mógł z czystym sumieniem zawetować ustawę" - czytamy w artykule.

Drugie podejście do weta?

Prezydent Duda już raz zapowiedział weto ws. ustawy o SN. Oświadczył, że nie podpisze jej, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony projekt nowelizacji ustawy o KRS.

d1pdpr6

PiS było bardzo zaskoczone decyzją, ale poprawka została naniesiona.

Reakcja Jarosław Gowina po głosowaniu mówi wiele

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj