Trwa ładowanie...
d241hqj

Ustawa o Sądzie Najwyższym na biurku prezydenta. Łapiński: nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej

Po burzliwych debatach w Sejmie i Senacie ustawa autorstwa PiS ws. SN trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Opozycja apeluje o jej niepodpisywanie. Zaskakująco pojawiło się światełko w tunelu. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że w ustawie jest "podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN". Chodzi o błąd, o którym wcześniej pisał dziennikarz Wirtualnej Polski, Kamil Sikora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa o Sądzie Najwyższym na biurku prezydenta. Łapiński: nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej
(PAP)
d241hqj

Uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Wywołało to demonstracje na ulicach miast, w Warszawie pikietowano przed Pałacem Prezydenckim i Sejmem.

Apelowano do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o SN.

Łapiński: w ustawie o SN podwójny zapis wyboru jej I prezesa

- W przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o Sądzie Najwyższym jest podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN - wyjaśnił w Programie III Polskiego Radia rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak wyjaśnił, "prezydent zauważył, że nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej". Dodał, że Andrzej Duda "weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji".

d241hqj

- Prezydent jako prawnik zauważył i stwierdził to jasno, że podczas prac nad ustawą w Sejmie, w jakiś sposób trochę z winy posłów, nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej. Tyle i aż tyle. mówił rzecznik prezydenta.

Ustawa PiS o Sądzie Najwyższym przegłosowana - zobacz wideo

Na pytanie czy prawdopodobne jest odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Sądzie Najwyższym, Łapiński odpowiedział, że prawdopodobne są wszystkie opcje zawarte w artykule 122. Konstytucji.

d241hqj

- Daje on prezydentowi trzy opcje i prezydent wie, z której z nich skorzysta - dodał.

Błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym. Chodzi o wybór I prezesa

W dwóch różnych artykułach, w różny sposób stwierdza się o wyborze pierwszego prezes Sądu Najwyższego. Sprawę nagłośnił dziennikarz Wirtualnej Polski. Kamil Sikora w swoim tekście sugerował, że ta "drobna pomyłka może zastopować przejęcie Sądu Najwyższego"

"Prawo i Sprawiedliwość padło ofiarą własnego pośpiechu. Z Sejmu wysłano do Senatu wewnętrznie sprzeczną ustawę. W jednym miejscu mówi ona o pięciu kandydatach na I prezesa Sądu Najwyższego, a w innym o trzech. Andrzej Duda będzie mógł z czystym sumieniem zawetować ustawę" - czytamy w artykule.

d241hqj

Drugie podejście do weta?

Prezydent Duda już raz zapowiedział weto ws. ustawy o SN. Oświadczył, że nie podpisze jej, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony projekt nowelizacji ustawy o KRS.

PiS było bardzo zaskoczone decyzją, ale poprawka została naniesiona.

Reakcja Jarosław Gowina po głosowaniu mówi wiele

d241hqj

Podziel się opinią

Share
d241hqj
d241hqj
Więcej tematów