NATO zatwierdziło plan wsparcia Polski w Iraku
NATO ostatecznie zatwierdziło szczegółowy plan wsparcia technicznego Polski jako kraju
dowodzącego siłami stabilizacyjnymi w jednej z czterech stref w
Iraku.
02.06.2003 | aktual.: 02.06.2003 15:11
Poinformowali o tym dyplomaci w Kwaterze Głównej sojuszu w Brukseli.
W południe zakończyła się tzw. procedura ciszy zapoczątkowana przez sekretarza generalnego George'a Robertsona po akceptacji planu przez Komitet Wojskowy NATO. Ponieważ ciszy nie przerwało żadne z państw członkowskich, decyzja Rady NATO automatycznie weszła w życie.
Pełniąc rolę dowódczą w swojej strefie stabilizacyjnej w Iraku, Polska może odtąd korzystać z sojuszniczych baz danych, w których gromadzone są informacje wywiadowczo-rozpoznawcze dotyczące Iraku, a także z doradztwa sojuszu w zakresie logistyki, koordynacji programowania sił i ich kompletowania.
Ponadto agencja zaopatrzeniowa NATO (NAMSA) pomoże w szybkim i tanim uzupełnianiu zapasów dla sił stabilizacyjnych w polskiej strefie.
Źródła w siedzibie sojuszu zastrzegają, że "szczegóły wsparcia będą przedmiotem dalszych konsultacji i zostaną dopięte na rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie drugiej konferencji planistycznej" krajów mających wnieść wkład w siły stabilizacyjne pod polskim dowództwem.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele naczelnego dowództwa sił NATO w Europie (SHAPE), którzy dzięki decyzji Rady NATO _ "już są w tej chwili w pełni włączeni w przygotowania do stabilizacji polskiej strefy w takim zakresie, w jakim jest to konieczne i możliwe"_ - twierdzą cytowane źródła.
Do zatwierdzenia planu pomocy dla Polski miało początkowo dojść już w ubiegły piątek, jednak Komitet Wojskowy potrzebował nieco więcej czasu na rozwianie wątpliwości zgłoszonych przez Turcję.
Obawiała się ona, że wsparcie dla Polski wyczerpie pewne limity finansowe w budżecie NATO i utrudni mu udzielenie pomocy Turkom w organizacji jesiennych ćwiczeń wojskowych.
W piątek ambasador USA w sojuszu Robert Burns kolejny raz powiedział, że rola NATO w Iraku może wyjść w nadchodzących miesiącach poza pomoc dla Polski.