Trwa ładowanie...
09-11-2012 08:05

NATO może pomóc w sprawie Smoleńska

Polska może zwrócić się do Rady NATO, aby poprosić o konsultacje sojusznicze
na podstawie artykułu czwartego Traktatu Północnoatlantyckiego - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie". Jak tłumaczy gazeta, rada NATO ma bowiem możliwość powołania organu pomocniczego w charakterze komisji międzynarodowej mającej za zadanie pomóc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. - W każdej chwili mogę złożyć taki wniosek, tyle tylko, że musi go poprzeć nasz rząd. A to jest nierealne - mówi "Codziennej" Witold Waszykowski (PiS), zastępca przedstawiciela RP przy NATO, odnosząc się do pomocy Sojuszu Północnoatlanctyckiego.

NATO może pomóc w sprawie SmoleńskaŹródło: PAP/EPA/ YURI KOCHETKOV
d4aj126
d4aj126

"Codzienna" cytuje słowa Witolda Waszczykowskiego, który mówi, że "katastrofa samolotu wojskowego, śmierć prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, oraz śmierć dowódców wojskowych uzasadniała wsparcie śledztwa". "Pierwsze kroki należało skierować do sekretarza generalnego i zwrócić się o zwołanie Rady Atlantyckiej, ciała działającego permanentnie na szczeblu ambasadorów" - zaznacza "Codzienna".

Czytamy m.in., że "nawet w wypadku odmowy zajęcia politycznego stanowiska można też było liczyć na dalsze decyzje NATO, czyli skierowanie sprawy do wyspecjalizowanych technicznych agencji sojuszniczych, które zajmują się koordynacją obrony powietrznej i rakietowej oraz agencji z dziedziny telekomunikacji".

Gazeta cytuje prof. Tadeusza Jasudowicza, kierownika Katedry Praw Człowieka i Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówi o wykorzystaniu instrumentów europejskich. – Gdy będziemy mieli wyczerpane środki krajowe, otwieramy sobie drogę do skargi strasburskiej. Najlepiej byłoby złożyć wspólną skargę wszystkich rodzin smoleńskich przeciwko Polsce i Rosji równocześnie – uważa profesor.

"Codzienna" zwraca również uwagę, że chęć pomocy zadeklarowało po raz kolejny USA w maju br. Jak zaznacza gazeta, Ben Rhodes z amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przyznał, że deklaracja Białego Domu w sprawie pomocy w śledztwie pozostaje aktualna, ale jak dotąd strona polska nie zwróciła się do amerykańskich władz z taką prośbą.

d4aj126
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj126
Więcej tematów