Najnowszy sondaż: pięć partii w sejmie. PO wygrywa z PiS
W porównaniu do września, poparcie polityczne dla poszczególnych partii politycznych zmieniło się nieznacznie. Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez TNS Polska dla "Wiadomości" TVP1, Platforma Obywatelska utrzymuje wynik 34 proc. poparcia, natomiast na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 28 proc. respondentów.
W sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie. Wśród nich jest Sojusz Lewicy Demokratycznej - porównując ich wynik z poprzednim miesiącem, partia straciła jeden punkt procentowy poparcia. Na tę chwilę oddanie swojego głosu na SLD deklaruje 8 proc.
Kolejnym ugrupowaniem, które według sondażu miałoby pewne miejsce w sejmie jest Polskie Stronnictwo Ludowe z 6-procentowym poparciem respondentów, partia w porównaniu do badania z września zyskała jeden punkt procentowy.
Ostatnie miejsce w sejmie zajęłaby formacja Janusza Korwin-Mikkego, która utrzymała poparcie sprzed miesiąca. Na Kongres Nowej Prawicy zagłosowałoby 5 proc. badanych.
Natomiast partia Janusza Palikota uzyskała 2 proc. poparcia, co oznacza, że jego ugrupowanie nie znalazłoby się w parlamencie.
Jeżeli takie poparcie utrzymałoby się do wyborów, to rozkład mandatów poselskich wyglądałby następująco:
- Platforma Obywatelska - 222 mandaty
- Prawo i Sprawiedliwość - 171 mandatów
- Sojusz Lewicy demokratycznej - 41 mandatów
- Polskie Stronnictwo Ludowe - 22 mandaty
- Kongres Nowej Prawicy - 4 mandaty
Prawie połowie Polaków podobają się propozycje nowej premier. Na pytanie czy expose premier Ewy Kopacz to dobry plan dla nowego rządu, 40 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Jedna czwarta - 26 proc. respondentów uważa, że to nie jest dobry plan, a jedna trzecia nie ma zdania.
Wśród osób, które uważają, że propozycje nowej premier to dobry plan - 7 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 33 proc. "raczej tak". Wśród respondentów, którzy mają odmienne zdanie 10 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 16 proc. "raczej nie".