Myślisz, że antybiotyki leczą grypę? Jesteś w błędzie
Większość Polaków żyje w błędnym przekonaniu, że antybiotyki są lekarstwem na grypę. Grypa jest w UE najczęstszym powodem sięgania po antybiotyki, które są w tym przypadku zupełnie nieskuteczne - wynika z opublikowanego sondażu Eurobarometr.
Na tle innych Europejczyków Polacy w sposób umiarkowany korzystają z antybiotyków: w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie 33%, w porównaniu z 40% obywateli całej UE. Są jednak równie słabo poinformowani o tym, jakie są wskazania i zagrożenia związane z korzystaniem z antybiotyków - leków zwalczających zakażenia bakteryjne, więc nieskutecznych w przypadku chorób i infekcji wirusowych, takich jak grypa.
Tymczasem powodem sięgnięcia ostatnio po antybiotyki było dla 22% Polaków przeziębienie, choć zakażenie bakteryjne wymagające antybiotyku może pojawić się dopiero w ostatnim etapie tej wirusowej infekcji, oraz grypa (19%). W skali UE grypa w tym kontekście jest na pierwszym miejscu (20% ankietowanych).
Z Eurobarometru wynika, że 53% Europejczyków (i 55% Polaków) błędnie sądzi, że antybiotyki zabijają wirusy. 61% Polaków jest przekonanych o skuteczności antybiotyków w leczeniu grypy i przeziębienia (w UE 47%).
Jednocześnie aż 85% Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nadużywanie i niepotrzebne sięganie po antybiotyki prowadzi do obniżenia skuteczności tych leków. 74% jest świadomych ryzyka efektów ubocznych, takich jak biegunka.
Skandynawowie wiedzą najwięcej
Z Eurobarometru wynika, że największą wiedzą o działaniu antybiotyków mogą się pochwalić Skandynawowie, którzy jednocześnie, obok Niemców, Słoweńców i Holendrów, najrzadziej z nich korzystają. Najwięcej konsumentów antybiotyków jest wśród ludzi młodych w wieku 15-24 lat, głównie mieszkańców dużych miast. Jeśli chodzi o kraje, największą popularnością antybiotyki cieszą się na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii, Malcie i Rumunii, gdzie korzystała z nich ostatnio ponad połowa ankietowanych. Nie ma natomiast wyraźnego związku między zamożnością czy statusem społecznym a sięganiem po antybiotyki.
Zdaniem KE, to pierwsze ogólnounijne badanie na temat antybiotyków ujawniło "pewne niepokojące trendy" mimo kampanii informacyjnych, by korzystać z nich z umiarkowaniem.
- Antybiotyki zapoczątkowały rewolucję w medycynie: dzięki nim możemy zwalczać bakteryjne zakażenia i ocalić ludzkie życie. Jednak ich nadużywanie u ludzi i zwierząt doprowadziło do powstania organizmów odpornych na antybiotyki. Musimy zwiększyć wśród obywateli świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego użycia antybiotyków - skomentował wyniki sondażu unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.