Trwa ładowanie...
d1w0rij
IAR

MSZ przyjął rezygnację polskiego ambasadora w Iraku

MSZ przyjął rezygnację ze stanowiska ambasadora w Iraku Edwarda Pietrzyka. Jak poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski, generał Pietrzyk złożył rezygnację trzy tygodnie temu. Powodem był stan zdrowia.
Share
MSZ przyjął rezygnację polskiego ambasadora w Iraku
Źródło: AFP
d1w0rij

Paszkowski pytany, kto zastąpi Pietrzyka na tym stanowisku, odparł, że "jeszcze nie ma decyzji".

Jak dodał, stan zdrowia Pietrzyka nie zezwalał mu na dalsze pełnienie obowiązków ambasadora w Bagdadzie. Niestety rany, które odniósł w zamachu na jego życie nie zagoiły się, stąd była bardzo silna rekomendacja lekarzy, by powrócił do kraju, gdzie będzie miał zapewnioną lepszą opiekę zdrowotną - powiedział Paszkowski.

Jak podkreślił rzecznik MSZ, po zamachu Pietrzyk zdecydował się powrócić do Iraku, gdzie pozostawał przez jakiś czas na posterunku.

d1w0rij

3 października ubiegłego roku w Bagdadzie zaatakowany został konwój, w którym jechał Pietrzyk. Ambasador został ciężko ranny, a w wyniku odniesionych obrażeń zmarł funkcjonariusz BOR. Kilku innych zostało rannych.

Tuż po zamachu ambasador trafił do amerykańskiej bazy wojskowej w niemieckim Ramstein, skąd został przewieziony do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń w Gryficach. Był w bardzo ciężkim stanie. Miał oparzenia dróg oddechowych i 25% powierzchni ciała.

W listopadzie gen. Pietrzyk opuścił szpital w Gryficach, gdzie przez pięć tygodni był leczony. Po leczeniu w Polsce zdecydował się wrócić do Bagdadu.

59-letni Pietrzyk jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1971 r.), ukończył też Wojskową Akademię Artylerii w ZSRR. W 1988 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy wojsk rakietowych i artylerii Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1990 r. ukończył Akademię Sztabu Generalnego ZSRR.

W 1992 r. został szefem Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1998-2000 pełnił funkcję zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu "Północny Wschód". W latach 2000-2006 był dowódcą wojsk lądowych.

d1w0rij

Podziel się opinią

Share
d1w0rij
d1w0rij
Więcej tematów