Mrożek otrzymał Legię Honorową
Sławomir Mrożek dramatopisarz, prozaik i satyryk otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie - Legię Honorową. Uhonorowano go za wkład w rozwój kultury francuskiej. Uroczystość odbyła się w poniedziałek wieczorem w restauracji "Wentzl" w Krakowie. Przybyli na nią m.in. Antoni Libera, Ryszard Krynicki, Jerzy Trela, Zbigniew Preisner. Sławomirowi Mrożkowi towarzyszyła żona Susana.
"Z pewnością nie ma ani jednego wieczora, kiedy gdzieś na świecie nie gra się jakiejś Pana sztuki. I już samo to wysoko świadczy o Pana osobie. Dla nas sytuuje się Pan w jednej linii wielkich polskich twórców eklektycznych" - powiedział ambasador Francji w Polsce Patrick Gautrat. Jak podkreślił ambasador, Mrożka uhonorowano za "szczególny wkład w rozwój kultury francuskiej", ale jest to także "hołd ludzi teatru złożony profesjonaliście".
Podziękowania w imieniu Sławomira Mrożka, który nie lubi występować publicznie, złożył francuski reżyser Georges Werler. "Rezerwuję dla Francji 22 lata mojego życia. Mam dla Francji wiele miłości i wiele czułości. Zawdzięczam jej całą cywilizację. Francja dla mnie stanowiła w ciągu wszystkich lat mojego życia to, co ukształtowało mnie najbardziej. Kiedy dostaję Legię Honorową jest tylko jedno proste słowo: dziękuję" - powiedział Werler.
Dzieła Mrożka należą do najbardziej poczytnych i najczęściej grywanych na scenach w kraju i za granicą. W swojej twórczości Mrożek tropi i podważa absurdy życia, zbanalizowane stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. W języku polskim na stałe zagościło sformułowanie "jak z Mrożka".
Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik i autor satyrycznych rysunków mieszka w Krakowie. Do Polski powrócił po 33 latach emigracji.
W 1968 r. Mrożek osiadł we Francji. Tam napisał kilka swoich sztuk, niektóre z nich - jak "Miłość na Krymie" - po francusku. W paryskiej "Kulturze" ogłosił list protestacyjny przeciwko inwazji w Czechosłowacji. Po wieloletnim pobycie we Francji i Berlinie Zachodnim w 1989 r. wraz z żoną Susaną pisarz zamieszkał w Meksyku.
29 czerwca Mrożek skończył 73 lata. Jest autorem m.in. opowiadań "Słoń" i dramatów "Policja", "Tango", "Emigranci", "Indyk".
Order Legii Honorowej - ustanowiony przez Napoleona w maju 1802 r. jest przyznawany we Francji nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.
W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka i prof. Jacka Woźniakowskiego.