Trwa ładowanie...

MON: Polacy szkolą ukraińskich instruktorów

Polska przeprowadza szkolenie 30 instruktorów armii ukraińskiej, pełniących służbę w strukturach Centrów Szkolenia Ministerstwa Obrony Ukrainy - poinformował MON.
Share
MON: Polacy szkolą ukraińskich instruktorów
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d1g68gk

Szkolenie, zaplanowane od 5 października do 6 listopada jest prowadzone w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

"Podczas szkolenia Ukraińcy zostaną zapoznani z zasadami planowania i realizacji szkolenia podoficerów oraz prowadzenia dokumentacji z tym związanej. Pobyt ukraińskich kursantów finansowany jest przez NATO i Ministerstwo Obrony Narodowej" - napisał w komunikacie rzecznik ministra obrony płk Jacek Sońta.

Jak przypomniał, udział Polaków w szkoleniu ukraińskich instruktorów odbywa się w ramach natowskiego programu DEEP (Defence Education Enhancement Program) - Ukraine. Program, w którym uczestniczy Polska, jest realizowany od 29 października 2013 r. i jest ukierunkowany na wspieranie państw partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

d1g68gk

"W programie poświęconym Ukrainie Polska pełni rolę państwa wiodącego. Spośród 13 funkcjonujących programów DEEP, program dedykowany Ukrainie należy do największych" - napisał Sońta. Oprócz Polski biorą w nim udział m.in. przedstawiciele Słowacji, Czech, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Kanady. Jego celem jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu.

Współpraca szkoleniowa NATO, w tym Polski, z Ukrainą, była jednym z tematów ubiegłorocznego szczytu organizacji w Newport. Od ponad roku trwa program NATO współpracy z ukraińskimi uczelniami wojskowymi, dokąd jeżdżą polscy instruktorzy; na polskich uczelniach wojskowych kształcą się ukraińscy oficerowie.

d1g68gk

Podziel się opinią

Share
d1g68gk
d1g68gk
Więcej tematów