Trwa ładowanie...
01-09-2014 19:25

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pozwolił sobie na ironiczną uwagę, że rosyjski prezydent Putin "otrzyma być może za kilka lat nagrodę Karola Wielkiego", przyznawaną za zasługi dla integracji europejskiej.

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - PutinowiŹródło: AFP, fot: Iliya Pitalev
d1uwos3
d1uwos3

- Musimy wykorzystywać instrumenty, które mamy do dyspozycji - oświadczył Schaeuble w przemówieniu na temat Europy w Berlinie. - Putin może będzie w stanie nam pomóc, może otrzymać nagrodę Karola Wielkiego za kilka lat - dodał niemiecki polityk, zaprzysięgły Europejczyk, znany z niezbyt dyplomatycznych zachowań i zjadliwego humoru.

Od początku kryzysu na Ukrainie Europejczycy starają się znaleźć rozwiązanie i wspólne stanowisko wobec działań Moskwy.

Schaeuble sam jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (2012 r.), ustanowionej w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawanej od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

Jej pierwszym laureatem był twórca idei paneuropy, austriacki polityk Richard Nikolaus hrabia Coudenhove-Kalergi. Otrzymali ją również m.in.: Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schuman, Helmut Kohl, Bronisław Geremek, Jan Paweł II, Tony Blair, Bill Clinton, cztery lata temu - Donald Tusk, a w tym roku - Herman van Rompuy.

d1uwos3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uwos3
Więcej tematów