Trwa ładowanie...

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pozwolił sobie na ironiczną uwagę, że rosyjski prezydent Putin "otrzyma być może za kilka lat nagrodę Karola Wielkiego", przyznawaną za zasługi dla integracji europejskiej.

Share
Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi
Źródło: AFP, Fot: Iliya Pitalev
d34usv7

- Musimy wykorzystywać instrumenty, które mamy do dyspozycji - oświadczył Schaeuble w przemówieniu na temat Europy w Berlinie. - Putin może będzie w stanie nam pomóc, może otrzymać nagrodę Karola Wielkiego za kilka lat - dodał niemiecki polityk, zaprzysięgły Europejczyk, znany z niezbyt dyplomatycznych zachowań i zjadliwego humoru.

Od początku kryzysu na Ukrainie Europejczycy starają się znaleźć rozwiązanie i wspólne stanowisko wobec działań Moskwy.

d34usv7

Schaeuble sam jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (2012 r.), ustanowionej w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawanej od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

Jej pierwszym laureatem był twórca idei paneuropy, austriacki polityk Richard Nikolaus hrabia Coudenhove-Kalergi. Otrzymali ją również m.in.: Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schuman, Helmut Kohl, Bronisław Geremek, Jan Paweł II, Tony Blair, Bill Clinton, cztery lata temu - Donald Tusk, a w tym roku - Herman van Rompuy.

d34usv7

Podziel się opinią

Share
d34usv7
d34usv7
Więcej tematów