Trwa ładowanie...
d47dyza

Bill Clinton

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Hope w stanie Arkansas, USA

Filmografia:

Jestem twym dzieckiem (1997) (we własnej osobie)

I am because we are (2008) (we własnej osobie)

d47dyza
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: 271277

William Jefferson Blythe III Clinton, czyli Bill Clinton, to jeden z najbardziej znanych i najbogatszych polityków na świecie (zajmuje 49. miejsce w rankingu 50 najbogatszych polityków według „Angory”). W latach 1993–2001 pełnił urząd 42. prezydenta USA, wcześniej był gubernatorem stanu Arkansas i prokuratorem generalnym stanu Arkansas.

Bill Clinton – młodość, życie prywatne

Bill Clinton urodził się w miejscowości Hope w 1946 roku. Jego biologiczny ojciec zmarł tragicznie w wypadku samochodowym tuż przed jego narodzinami. Jego matka natomiast, Virginia Dell Cassidy, wyszła za Rogera Clintona, a Bill oficjalnie przejął nazwisko ojczyma, kiedy miał 15 lat.

Bill Clinton zaczął studia na Georgetown w Waszyngtonie, następnie uczył się w University College w Oksfordzie, ukończył także prawo na Uniwersytecie Yale. Tam właśnie poznał swoją żonę, Hillary Clinton.

Pasją Billa Clintona od dzieciństwa była gra na saksofonie oraz śpiew, toteż początkowo myślał o karierze muzyka. Sądzi się jednak, że na zmianę jego planów na przyszłość miało wpływ spotkanie z prezydentem Kennedym w Białym Domu.

Bill Clinton i Hilary Clinton mają córkę, Chelsea Clinton, która jest dziennikarką i działaczką społeczną. Małżeństwo Clintonów doczekało się dwójki wnucząt, Charlotte i Aidana.

Bill Clinton – kariera polityczna

Bill Clinton, zanim stał się 42. prezydentem USA, pełnił wielokrotnie urząd gubernatora Arkansas, aż do roku 1992. Po raz pierwszy wybrano go na to stanowisko w 1878 roku. Potem jednak Clinton postanowił kandydować na prezydenta Stanów Zjednoczonych i w związku z tym zainwestował w profesjonalną kampanię marketingową, w której przedstawiono go jako tzw. ordinary guy, co bardzo spodobało się opinii publicznej. Clinton, w przeciwieństwie do swojego rywala – George H.W. Busha – stawiał na rozwój gospodarki, a nie na politykę zagraniczną, której Amerykanie mieli już dosyć.

Bill Clinton wygrał wybory prezydenckie, zdobywszy 370 głosów elektorskich oraz 43,3 proc. głosów społeczeństwa. Pełnił ten urząd dwukrotnie: jego druga kadencja rozpoczęła się w 1997 roku.

Będąc prezydentem, Bill Clinton przede wszystkim zajął się reformą ubezpieczeń zdrowotnych. Pomagała mu w tym Hillary Clinton.

Bill Clinton – skandale

Bill Clinton znany jest również ze swoich licznych skandali m.in. na tle seksualnym, z czego chyba za najgłośniejszy można uznać romans ze stażystką Moniką Lewinsky oraz sprawę molestowania seksualnego pracownicy urzędu stanowego Pauli Jones. Clinton wielokrotnie stawał przed sądem, a jego kariera polityczna wisiała na włosku. Tak naprawdę jednak jego sprawy nigdy nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte, a twierdzi się również, jakoby ogromną rolę w tuszowaniu tychże skandali odegrała Hillary Clinton, która posunęła się nawet do zastraszania i szantażowania jego domniemanych ofiar.

Podejrzewa się również, że Bill Clinton był zamieszany w przestępstwa narkotykowe i przestępstwa związane z przemytem, np. aferę Iran-Contras.

Po raz drugi w historii Stanów Zjednoczonych Izba Reprezentantów głosowała za usunięciem Billa Clintona z urzędu właśnie wskutek skandali. Działo się to w 1999 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47dyza
d47dyza
d47dyza
Więcej tematów
d47dyza