Trwa ładowanie...
d12xcpm

Hillary Clinton

Najnowsze informacje
1.3
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Chicago, Illinois

d12xcpm
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Gage Skidmore /

Hillary Clinton – amerykańska polityk, żona Billa Clintona, pierwsza dama USA w latach 1993–2001; reprezentantka Partii Demokratycznej, senator w latach 2001–2009, 67. sekretarz USA (2009–2013). Była kandydatką stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2016 roku.

Hillary Clinton – informacje ogólne

Hillary Clinton urodziła się pod nazwiskiem Rodham 26 października 1947 roku w Chicago, Illinois. Dorastała w konserwatywnej rodzinie należącej do kościoła metodystów. W 1975 roku Hillary Diane Rodham wyszła za Billa Clintona, była pierwszą damą Stanów Zjednoczonych, a wcześniej również pierwszą damą stanu Arkansas.

Hillary Clinton – młodość i wykształcenie

Hillary Clinton już w wieku 13 lat angażowała się w sprawy polityczne, uczestniczyła w kampanii wyborczej Nixona w 1960 roku, a cztery lata później w kampanii Barry’ego Goldwatera. Hillary Clinton w 1969 roku ukończyła żeńską szkołę Wellesley College, gdzie podjęła naukę pod kierunkiem politologii. W czasie studiów częściowo identyfikowała się z Partią Republikańską (należała do grupy republikanów tylko z nazwy – RINO), po zamachu na Martina Luthera Kinga protestowała przeciwko segregacji rasowej. Clinton odeszła z Partii Republikańskiej w 1968 roku,

W latach 1969–1973 Hillary Clinton studiowała w Yale Law School, gdzie zdobyła tytuł doktora prawa. W tym okresie poznała Billa Clintona i zaczęła się z nim spotykać. Razem wspierali kampanie prezydencką Demokraty George’a McGoverna. Później przez rok studiowała medycynę dziecięcą na kursie podyplomowym.

Hillary Clinton – kariera zawodowa

Hillary Clinton należała do komisji badającej aferę Watergate w 1974 roku. Zdała egzamin prawniczy przy drugim podejściu w stanie Arkansas, a w 1975 roku wzięła ślub z Billem Clintonem. Hillary Clinton pracowała w 1976 roku jako wykładowca prawa karnego na University of Arkansas, a od 1977 roku zajmowała się prawem patentowym i prawem autorskim w Rose Law Firm, dodatkowo pracując też jako adwokat dziecięcy.

Hillary Clinton – pierwsza dama

Hillary Clinton była pierwszą damą Arkansas w latach 1979–1981 i 1983–1992, gdy Bill Clinton piastował urząd gubernatora tego stanu. Między 1982 a 1988 rokiem zasiadała w radzie nadzorczej organizacji walczącej o prawa człowieka i wspierającej demokrację – New World Foundation. Clinton zdobyła pozycję wpływowej adwokatki, przewodniczyła działającej na rzecz kobiet Naczelnej Radzie Adwokackiej (1987–1991); znajdowała się też w zarządach Lafarge, TCBY i sieci Walmart.

W 1993 roku Bill Clinton objął stanowisko prezydenta USA, a Hillary Clinton został pierwszą damą. Po zajęciu tej pozycji Hillary Clinton pełniła funkcje dyplomatyczne i reprezentacyjne, prowadziła konferencje prasowe, działała na rzecz przemian w służbie zdrowia, a także stawała w obronie praw człowieka i praw kobiet.

Hillary Clinton – kariera polityczna

Hillary Clinton wygrała w 2000 roku wybory powszechne i 3 stycznia 2001 roku objęła urząd senatora Stanów Zjednoczonych. Popierała interwencje militarne USA w Afganistanie i Iraku, chociaż później wypowiadała się w kwestii jej przyzwolenia na drugą z wymienionych akcji i określiła swoje pierwotne stanowisko jako błąd. Sprzeciwiła się proponowanym przez prezydenta Busha ustawom obniżającym podatki, a w 2004 i 2005 roku głosowała przeciw ustawie definiującej małżeństwo jako związek kobiet i mężczyzny. W 2006 roku Hillary Clinton ponownie wybrano na senatora.

Hillary Clinton – pierwsza kampania prezydencka

W 2008 roku Hillary Clinton wystartowała w wyborach prezydenckich jako kandydatka Partii Demokratycznej. Jej konkurentem partyjnym był Barack Obama, który ostatecznie otrzymał poparcie większości delegatów i otrzymał nominację. Clinton wygłosiła przemówienie w sierpniu 2008 roku, w którym poparła dalszą kandydaturę Obamy.

Ostatecznie wygrał on wybory, pokonując Johna McCaina. Prowadzona od 2007 roku kampania prezydencka Hillary Clinton okazała się bardzo kosztowna – 13 milionów dolarów długu spłacono w 2013 roku.

Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu

W styczniu 2009 roku Hillary Clinton objęła urząd sekretarza stanu USA, ustępując tym samym ze stanowiska senatora. Clinton zaangażowała się w zwiększenie wykorzystania mediów społecznościowych jako narzędzia do komunikowania się ze społeczeństwem, zapowiedziała też zmiany w polityce zagranicznej i jako sekretarz stanu odwiedziła ponad 100 krajów.

Podczas trwania jej urzędu wprowadzono nową politykę wobec Rosji, tak zwany rosyjski reset. Uczestnictwo Hillary Clinton w polityce zagranicznej dotyczyło między innymi mediacji turecko-armeńskich, planów pochwycenia Osamy bin Ladena czy próbom zapobiegnięcia wojnie domowej w Syrii. Clinton zakończyła pełnienie funkcji sekretarza stanu na początku 2013 roku.

Hillary Clinton – druga kampania prezydencka

Hillary Clinton po raz kolejny wystartowała w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Sondaże prawyborów Partii Demokratycznej dawały jej 40–55 proc. szans na nominację; jej głównym przeciwnikiem był senator Bernie Sanders. Hillary Clinton wygrała prawybory i stanęła do walki o stanowisko naprzeciw reprezentującego Partię Republikańską Donalda Trumpa.

Przez cały czas trwania kampanii wyborczej sondaże wskazywały na przewagę Hillary Clinton, jednak prezydentem został Donald Trump. Hillary Clinton otrzymała ponad 65 milionów głosów – był to wynik o niemal trzy miliony wyższy od Trumpa, jednak to jej przeciwnik otrzymał większość głosów elektorskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12xcpm
d12xcpm
d12xcpm
Więcej tematów
d12xcpm