Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze już działa
Uroczystą sesją i ślubowaniem sędziowskim rozpoczął w Hadze swoją działalność pierwszy stały Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Jego jurysdykcji poddało się 89 państw, w tym Polska.
Podczas uroczystego przemówienia sekretarz generalny ONZ Kofi Annan podziękował władzom Holandii za szczególną gościnność i wsparcie organizacyjne, związane z powstaniem trybunału. "To sprawia, że Haga, w której powstał kolejny trybunał, zasługuje na miano miasta sprawiedliwości" - powiedział Kofi Annan.
Uroczyste ślubowanie 18 sędziów Trybunału odbyło się w sali rycerskiej przy holenderskim parlamencie w obecności królowej Beatrix, sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana i wielu gości z całego świata. Inauguracyjnej sesji przewodniczył książę Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein, ambasador i stały reprezentant Jordanii przy ONZ.
Każdy z 18 sędziów, pochodzący z krajów, które ratyfikowały statut Trybunału, przyrzekł, że w swojej pracy będzie "niezależny, bezstronny, sumienny" i wierny Statutowi Rzymskiemu, na podstawie którego powołano do życia trybunał. Jego jurysdykcji podlega każdy - od głowy państwa po zwykłego obywatela - kto po 1 lipca 2002 r. popełnił zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne.
Ceremonia, w której uczestniczyło ok. 900 osób z całego świata, odbyła się bez przedstawicieli USA. Stany Zjednoczone bojkotują trybunał w obawie, że mógłby on sądzić z powodów politycznych amerykańskich żołnierzy wysyłanych na misje pokojowe w różne regiony świata. Statutu nie podpisały także Rosja i Chiny. (jask)