Meteorolodzy i GOPR ostrzegają: uwaga na burze i deszcz
Meteorolodzy zapowiadają dużo chmur z przejaśnieniami, przelotny deszcz i burze na wschodzie kraju. IMiGW ostrzega przed wzrostami stan wód w dorzeczu górnej i środkowej Odry - na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. W całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego panują dobre warunki dla turystów. GOPR ostrzega jednak przed burzami - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Jarosław Makutynowicz.
Jak podaje IMiGW, zachodnie krańce Francji i Portugalii oraz południowo-wschodnia część kontynentu są w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska północna jest w zasięgu niżu znad północnego Bałtyku, południe kraju znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa dość ciepłe powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie się wahać.
Dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu, na krańcach wschodnich również burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. C w rejonie Zatoki Gdańskiej, 21 st. C w centrum, do 26 st. C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W nocy z czwartku na piątek przeważać będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południowym zachodzie kraju. Prawie w całym kraju okresami opady deszczu, a lokalnie, zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich, także zanikające burze. Temperatura minimalna od 11 do 15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Podczas burz wiatr porywisty, w porywach do 70 km/h.
W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 19 st. C na północnym zachodzie do 23 st. C na południowym wschodzie, jedynie nad morzem i na Kaszubach chłodniej, od 17 do 19 st. C. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, w rejonach burz w porywach do 60 km/h.
W Warszawie w czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr słaby, zmienny.
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, zachodni.
Uwaga na rzeki
IMiGW ostrzega przed wzrostami stan wód w dorzeczu górnej i środkowej Odry - na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Dotyczy to głównie górskich i podgórskich rzek. Lokalnie stany wód mogą wzrosnąć powyżej ostrzegawczych. W przypadku wystąpienia silnych ulew mogą to być nawet stany alarmowe - zwłaszcza w górskich rzekach i potokach. IMGW ostrzega przed lokalnymi podtopieniami terenów obniżonych i bezodpływowych, położonych w rejonie objętym ostrzeżeniem. Niebezpieczne może też być przebywanie nad brzegami wezbranych rzek.
Ostrzeżenie dla turystów w górach
W całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego panują dobre warunki dla turystów. GOPR ostrzega jednak przed burzami - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Jarosław Makutynowicz.
- Turystów wybierających się w góry ostrzegamy przed możliwymi burzami. Podczas burz w górach należy unikać otwartych przestrzeni, nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie pozostawać na graniach. Należy wyłączyć telefon komórkowy - powiedział Makutynowicz.
Rano na Połoninie Wetlińskiej termometry wskazywały 14 stopni. Powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 60 km/godz. Widoczność w promieniu 60-70 kilometrów.
Z kolei w bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. W Ustrzykach Górnych i Cisnej temperatury powietrza wahały się od 20 do 22 stopni Celsjusza.