Trwa ładowanie...
d3djwm9

Meksyk otwiera proces ekstradycji do USA bossa narkotykowego "El Chapo"

• Meksyk rozpoczyna proces ekstradycji do USA jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowych Joaquina "El Chapo" Guzmana • Schwytano go pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia • Poinformował o tym meksykański rząd
Share
d3djwm9

Władze podkreślają, że w zeszłym roku prokuratorzy dostali nakazy aresztowania w celu ekstradycji. Obrońcy Guzmana mają trzy miesiące na przedstawienie odwołań.

Jak pisze agencja AP, powołując się na słowa anonimowego urzędnika, wg najszybszego scenariusza do ekstradycji mogłoby dojść za sześć miesięcy, właśnie ze względu na odwołania składane przez obronę. Chociaż - jak twierdzi urzędnik - takie wnioski są zazwyczaj odrzucane, każdy z nich oznacza, że sąd musi przeprowadzić kolejne przesłuchania. - To może zająć tygodnie czy miesiące i opóźnia ekstradycję - powiedział. - Mieliśmy przypadki, w których trwało to sześć lat - dodał.

Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, został ujęty w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa, po tym jak zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk. Tam, po tym jak aresztowano go w lutym 2014 roku, odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.

Po aresztowaniu "El Chapo" w lutym meksykański prezydent Enrique Pena Nieto odmówił jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i zapowiadał osądzenie go na terenie Meksyku - przypomina agencja AFP.

d3djwm9

Zobacz również: Wzmożone kontrole w Hamburgu. Policja poszukuje podejrzanych o sylwestrowe ataki

d3djwm9

Podziel się opinią

Share
d3djwm9
d3djwm9
Więcej tematów