Trwa ładowanie...
d2oay7f

Matura 2016. Dwóch uczniów - jako jedyni w Polsce - zdawało egzamin z języka łemkowskiego

• Do pisemnej matury z języka łemkowskiego przystąpiło dwóch uczniów
• Oboje z województwa dolnośląskiego; jeden w Lubinie, drugi w Głogowie
• Maturzyści zdawali egzamin na poziomie podstawowym
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matura 2016. Dwóch uczniów - jako jedyni w Polsce - zdawało egzamin z języka łemkowskiego
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d2oay7f

Do pisemnej matury z języka łemkowskiego, jako języka mniejszości etnicznej, przystąpiło dwóch uczniów. Oboje z województwa dolnośląskiego; jeden w Lubinie, drugi w Głogowie. Maturzyści zdawali egzamin na poziomie podstawowym.

Maturę z łemkowskiego zdawała uczennica II LO im. Mikołaja Kopernika w Głogowie. Jak powiedziała Danuta Piwowar, wicedyrektor tej szkoły, w liceum nie jest prowadzona nauka języka łemkowskiego. - Nasza uczennica ma korzenie łemkowskie i chciała sprawdzić się w tym języku. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdarzyło się, że mamy ucznia, który zdaje maturę z języka łemkowskiego - powiedziała Piwowar.

II LO im. Mikołaja Kopernika to szkoła, która umożliwia uczniom od drugiej klasy wybór przedmiotów do indywidualnego toku nauczania. Szczególny nacisk kładziony jest w tym liceum na naukę języków obcych. W szkole funkcjonuje obserwatorium astronomiczne, w którym realizowany jest specjalny program edukacyjno-badawczy.

d2oay7f

Maturę z języka łemkowskiego zdawał również uczeń technikum z Zespołu Szkól nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie. Również w tej szkole nie są prowadzone dodatkowe zajęcia z języka łemkowskiego. - Na naszym terenie mieszka wielu przedstawicieli mniejszości łemkowskiego. Świadczą o tym choćby fakty, że w każdej z klas są uczniowie, którzy chodzą na religie w obrządku prawosławnym - powiedział wicedyrektor tej szkoły Dariusz Tomaszewski.

Zespół Szkół nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie to placówka, której historia sięga lat 60. XX w. Wówczas to w Lubinie, mieście będącym centrum zagłębia miedziowego, zapadła decyzja o utworzeniu szkół górniczych. W skład szkoły wchodzi technikum oraz zasadnicza szkoła zawodowa.

Językiem łemkowskim określa się w Polsce język rusiński, zwany też łemkowsko-rusińskim, rusińsko-łemkowskim, karpatorusińskim, baczwańsko-rusnackim. Należy on do słowiańskiej rodziny językowej. Posługują się nim Rusini, zamieszkująca Karpaty grupa etniczna Słowian wschodnich. Język łemkowski ma wiele odmian, różnie nazywanych w różnych regionach. Wśród samych Łemków klasyfikacja ich języka jest kwestią sporną, związaną głównie z polityką i historią.

W 2011 r., podczas Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość łemkowską zadeklarowało w Polsce 10 tys. osób, z czego dla 5 tys. była to jedyna narodowość. Najwięcej Łemków zamieszkuje Małopolskę i Podkarpacie, a także Dolny Śląsk. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku mieszka około 5 tys. Łemków, najwięcej w powiatach legnickim, lubińskim i polkowickim. Zostali oni przesiedleni na te tereny w ramach akcji "Wisła", w latach 1947-1950. Ok. 2 tys. Łemków zamieszkuje województwo małopolskie - ok., 1,5 tys. z nich deklaruje jedynie łemkowską narodowość.

Według szacunków samych Łemków, ich liczba jest znacznie wyższa niż w spisie i wynosi ok. 60 tys.

d2oay7f

Podziel się opinią

Share
d2oay7f
d2oay7f
Więcej tematów