Trwa ładowanie...

Mateusz Kijowski dla WP: warto się jednoczyć wokół Polski i naszej historii

Udało się zgromadzić wielu ludzi, którzy wiedzieli, po co przyszli. Nie było żadnych zadym, żadnej rozróby, żadnej nienawiści. Było miło i sympatycznie - powiedział Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji. W rozmowie z Jackiem Gądkiem ocenił, że marsz "KOD Niepodległości" okazał się sukcesem.
Share
Mateusz Kijowski dla WP: warto się jednoczyć wokół Polski i naszej historii
Źródło: PAP/Twitter
d9mttzf

WP: Na marszu KOD w Warszawie - jak widać na zdjęciach - pojawiły się jednak plakaty z Romanem Dmowskim. A na pewno mieli je działacze młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. Jest pan tym zaskoczony? Dopiero co KOD przepraszał za promowanie marszu wizerunkiem Dmowskiego.

Mateusz Kijowski: Myślę, że w tej chwili jest to nieistotne. Zupełnie nieistotne. My szukamy tego, co łączy i to znajdujemy - na marszu KOD połączyło się wielu ludzi, którzy chcieli demonstrować.

Czym ten marsz był dla pana?

Wielki sukces i wielka radość. Udało się zgromadzić wielu ludzi, którzy wiedzieli, po co przyszli. Nie było żadnych zadym, żadnej rozróby, żadnej nienawiści. Było miło i sympatycznie.

d9mttzf

Żadnych prowokacji? Wcześniej były obawy i oskarżenia, że z którejś strony się pojawią.

Był jeden człowiek, który chciał prowokować, ale został delikatnie wyproszony. To wszystko.

KOD się trzyma czy gaśnie?

Gaśnie tylko jedna rzecz: moja, nasza cierpliwość do tego, aby odpowiadać na takie pytania, czy KOD żyje czy już nie. Tysiąc razy na dzień się pojawiają. Władze Warszawy donosiły, że na starcie marszu - na Placu Narutowicza - było 50-60 tysięcy ludzi. Potem dołączali kolejni. Na pewno jest to frekwencja satysfakcjonująca.

d9mttzf

Jaki komunikat płynie z tego marszu?

Że warto się łączyć i jednoczyć wokół rzeczy i wartości najważniejszych. Warto się jednoczyć wokół Polski i naszej historii.

Narodowcy z Marszu Niepodległości też by mogli coś podobnego powiedzieć i zapraszać pod swój szyld. Chcieliby, aby Polacy się łączyli, idąc w ich dorocznym marszu, a nie marszu KOD.

Mam nadzieję, że następnym razem albo za dwa lata pójdziemy razem z narodowcami. Mam nadzieję, że zobaczymy, jak wiele mamy wspólnego i będziemy się starać działać razem.

d9mttzf

To chyba już science fiction.

Na razie może tak, ale za chwilę może już nie. Wierzę, że to się uda zmienić.

d9mttzf

Podziel się opinią

Share
d9mttzf
d9mttzf
Więcej tematów