Marszałek Sejmu na uroczystościach w Charkowie
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przybył
rano do Charkowa, gdzie weźmie udział w
uroczystościach z okazji 68. rocznicy zbrodni popełnionej na
polskich oficerach.
Marszałkowi Sejmu towarzyszą przedstawiciele rodzin, których ojcowie czy dziadkowie zginęli w Charkowie.
Podczas uroczystości Komorowski wraz z kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Januszem Krupskim, Andrzejem Wajdą - którego ojciec został zamordowany w Charkowie - oraz Krystyną Zachwatowicz odsłonią pamiątkową tablicę poświęconą polskim oficerom pomordowanym przez NKWD w 1940 roku.
Michał Ćwiżewicz, prawnuk jednego z zamordowanych oficerów, odegra żałobny utwór dedykowany pradziadkowi.
Wśród zaproszonych gości są m.in. biskup polowy gen. dyw. ks. bp Tadeusz Płoski, abp. gen. bryg. dr Mirosław Miron Chodakowski, ks. bp gen. Ryszard Borski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Duchowni poprowadzą ekumeniczne modlitwy.
Wizyta w Charkowie - w ocenie Komorowskiego - może być także okazją do rozmowy o upamiętnieniu jeszcze jednego miejsca zbrodni na polskich oficerach - Bykowni pod Kijowem. To by wypełniło polskie oczekiwania, aby całość zbrodni katyńskiej była upamiętniona - uważa marszałek Sejmu.
Na mocy rozkazu Stalina strzałami w tył głowy NKWD uśmierciło w 1940 r. ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
Wśród nich 15 tys. stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rozstrzeliwano ich wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twer).
Agnieszka Szymańska