Trwa ładowanie...
14-05-2014 11:35

MAC ostrzega: w najbliższych dniach intensywne opady deszczu

W najbliższych dniach na południowym-wschodzie kraju mogą wystąpić intensywne opady deszczu, spodziewane jest podniesienie stanu wód na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. - Musimy dmuchać na zimne po 2010 r., choć dysponujemy większą wiedzą - powiedział sekretarz generalny PO Paweł Graś o zapowiadanych obfitych opadach deszczu na południu Polski.

d1mpx44
d1mpx44

W tej sprawie w środę, w Warszawie, ok. godz. 15 ma zebrać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Poinformował o tym w TVN 24 sekretarz stanu w KPRM Paweł Graś. Jak dodał podczas posiedzenia "ministrowie właściwi do działania w takich sytuacjach przedstawią premierowi informacje o przygotowaniu służb na to, co może się zdarzyć".

Jak poinformowało MAC największe wzrosty stanów wody spodziewane są w dniach 15-16 maja, czyli w czwartek i piątek. "Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Zgodnie z prognozami należy spodziewać się rozszerzenia obszaru opadów na województwa dolnośląskie, opolskie, mazowieckie, podlaskie" - podkreślono w komunikacie.

Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział, że wszystkie służby kryzysowe wojewodów, w tym służby, monitorujące sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, są w stanie najwyższej gotowości. "Wojewódzkie sztaby kryzysowe na bieżąco aktualizują dane dotyczące miejsc, gdzie spodziewamy się zagrożenia intensywnymi opadami deszczu. Prognozy są bardzo niepokojące, dlatego musimy być przygotowani na szybką reakcję. Siły natury są nieprzewidywalne, dlatego doświadczenie, które służby kryzysowe mają z lat poprzednich, nakazuje nam potraktować sytuację bardzo poważnie" - zaznaczył.

Dodał, że wzmocniono system wymiany informacji pomiędzy wojewódzkimi i samorządowymi służbami kryzysowymi, co daje możliwość "lepszej współpracy i szybszego reagowania, gdyby prognozy hydrologiczne sprawdziły się w tych najczarniejszych scenariuszach".

d1mpx44

Ministerstwo zapewnia, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów pracują w trybie alertu powodziowego. "13 maja odbyła się wideokonferencja ministra z wojewodami. Wojewodowie, przedstawiając aktualną sytuację, poinformowali, że nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń w związku z warunkami atmosferycznymi. Minister poprosił wojewodów o wskazanie obiektów ochrony przeciwpowodziowej, które ze względu na problemy z odbudową po wcześniejszych klęskach żywiołowych lub prowadzonych pracach remontowych będą wymagały doraźnego wzmocnienia" - zaznaczono w komunikacie przesłanym PAP.

Wojewodowie mają przekazywać informacje o zagrożeniu m.in. do mediów i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a także wykorzystywać Regionalny System Ostrzegania w celu jak najszybszego informowania o zagrożeniu mieszkańców terenów, na których może wystąpić powódź.

"Zostali zobowiązani do przygotowania służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego. Ponadto, odbyła się wideokonferencja dyrektora RCB z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wprowadzono stałe dyżury Centrów Operacyjnych w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu w celu zapewnienia ciągłego monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego" - głosi komunikat MAC.

Także w środę mają odbyć się posiedzenia zespołów zarządzania kryzysowego w woj. świętokrzyskim i podkarpackim.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1mpx44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mpx44
Więcej tematów