Trwa ładowanie...
IAR

Łotwa uszczelni granicę z Rosją. Jest obawa przed prowokacją

Nowoczesne radary mają pilnować granicy łotewsko-rosyjskiej. Władze w Rydze planują zakup nowego sprzętu radarowego do monitorowania 250-kilometrowej granicy lądowej.
Share
Rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-28N
Rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-28NŹródło: Wikimedia Commons, Fot: Yevgeny Volkov
d43nh2t

Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że morska granica Łotwy jest dostatecznie zabezpieczona przed intruzami chcącymi ją naruszyć. Słabiej jest z granicą lądową z Federacją Rosyjską. Sytuacja na niej pogorszyła się od czasu wybuchu konfliktu ukraińskiego.

Według oficjalnych danych łotewskiego MON, w maju zaobserwowano 30 lotów rosyjskich maszyn bojowych przy linii granicznej. W czerwcu było ich już 60. Najbardziej niepokoi Łotyszy fakt funkcjonowania w pobliżu granicy dużej bazy helikopterów rosyjskich.

Obecnie używane przez Łotyszy przestarzałe radary nie potrafią obserwować prowadzonych nisko nad ziemią lotów tych maszyn.

d43nh2t

Łotwa informuje, że prowadzi już negocjacje z grupą państw NATO na temat dostaw nowoczesnych radarów. Na początku 2015 roku ma zapaść decyzja o ich zakupie.

Szef łotewskiego centrum Studiów Politycznych Europy Wschodniej Andis Kudors uważa, że należy zabezpieczyć granice możliwie szybko. W jego opinii, rozwój sytuacji w Rosji jest nieprzewidywalny. Trzeba więc być przygotowanym i na prowokacje, i na ewentualność rozpadu istniejącego tam systemu. Może on trwać dziesięciolecia lub może się zakończyć zamieszkami dużo wcześniej.

d43nh2t

Podziel się opinią

Share
d43nh2t
d43nh2t
Więcej tematów