WP
francja

Legenda francuskiego ruchu oporu Raymond Aubrac nie żyje

Jedna z najważniejszych postaci francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej Raymond Aubrac zmarł we wtorek wieczorem w wieku 97 lat w paryskim szpitalu
wojskowym Val de Grace - poinformowała jego rodzina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raymond Aubrac w 2009 roku
Raymond Aubrac w 2009 roku (AFP, Fot: Joel Saget)
WP

Aubrac był współtwórcą "Liberation Sud", jednego z pierwszych ruchów oporu wobec nazistowskiej okupacji, a także jedną z ostatnich osób znających Jeana Moulina, który od 1943 roku przewodniczył Krajowej Radzie Ruchu Oporu.

Prawdziwe nazwisko urodzonego w rodzinie żydowskiej Aubraca to Raymond Samuel. Jego rodzice zginęli w Auschwitz. Żona Lucie, która zmarła w 2007 roku w wieku 94 lat, także aktywnie działała w ruchu oporu.

Aubrac był ostatnim żyjącym spośród przywódców resistance, aresztowanych wspólnie z Moulinem w czerwcu 1943 roku. Moulin zmarł na skutek tortur, natomiast Aubrac został odbity w czasie transportu w akcji zorganizowanej przez jego żonę.

WP

W 1947 i 1950 roku Aubrac był świadkiem w procesach członka ruchu oporu Rene Hardy'ego, podejrzanego o zdradę i wydanie Moulina Gestapo; ostatecznie Hardy został uniewinniony z braku dowodów.

Jak zaznacza agencja AFP, do końca życia Aubrac aktywnie uczestniczył w życiu publicznym. W lutym 2008 roku owacyjnie zostało przyjęte jego przemówienie w obronie laickości w czasie mityngu wyborczego socjalistycznego mera Paryża Bertranda Delanoe.

Polub WP Wiadomości
WP
WP