Trwa ładowanie...
23-06-2016 21:00

Ława przysięgłych: "Stairway to Heaven" nie jest plagiatem

• Proces Led Zeppelin wytoczyli spadkobiercy Randy'ego Wolfe'a
• Sprawa dotyczyła riffu, który miał być skopiowany z utworu "Taurus"
• Proces rozpoczął się dwa lata temu

Ława przysięgłych: "Stairway to Heaven" nie jest plagiatemŹródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
dv9l44x
dv9l44x

Muzycy Led Zeppelin nie popełnili plagiatu, komponując wstęp do swego ponadczasowego szlagieru "Stairway to Heaven" - orzekła ława przysięgłych w Los Angeles, zabierając głos w sporze prowadzonym przez fanów od dziesięcioleci.

Fundusz powierniczy autora piosenek Randy'ego Wolfe'a z zespołu Spirit twierdził, że gitarzysta Led Zeppelin Jimmy Page oraz wokalista tego zespołu Robert Plant skopiował riff z instrumentalnego utworu "Taurus", napisanego przez Wolfe'a w 1967 roku.

Przysięgli uznali, że Page i Plant mieli co prawda dostęp do "Taurusa", ale riff, o którego kradzież byli oskarżeni, nie był samoistnie podobny do początku "Stairway to Heaven" z 1971 roku.

W procesie, który rozpoczął się dwa lata temu, zeznawali zarówno Page i Plant, jak i basista zespołu John Paul Jones, dostarczając przy okazji wielu anegdot. Plant przyznał np., że nie pamięta, by w latach 70. poznał muzyków ze Spirit. - Z drugiej strony nie pamiętam praktycznie nikogo z tamtego okresu - powiedział, wywołując salwy śmiechu u osób na sali sądowej.

dv9l44x

Zdaniem ekspertów przywoływanych w trakcie procesu między "Stairway to Heaven" i "Taurus" można dostrzec zadziwiające podobieństwa, podczas gdy specjaliści, na których powoływała się obrona, mówili, że wynika to ze wspólnego podłoża muzycznego obu utworów.

Oskarżenie przekonywało, że Led Zeppelin wielokrotnie kopiowało utwory innych muzyków i poszło na ugodę co najmniej w sześciu procesach o prawa autorskie.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj