Kwaśniewski: minął jeden z najlepszych okresów w naszej historii
Miniony rok był jednym z najlepszych okresów w naszej historii. Polska pod każdym względem stała się silniejsza - napisał Aleksander Kwaśniewski w przesłaniu do uczestników uroczystości, które odbyły się w rezydencjach głowy państwa w Juracie, Ciechocinku i Wiśle, z okazji pierwszej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.
01.05.2005 | aktual.: 01.05.2005 09:36
- Polska pokazała, że umiejętnie umiała spożytkować szanse związane z integracją. Szybko rozwija się nasza gospodarka, rośnie eksport, napływają kolejne inwestycje zagraniczne. Umacnia się nasza pozycja międzynarodowa, napisał prezydent.
- Nie spełniły się różne czarne scenariusze i przestrogi formułowane przed rokiem przez przeciwników integracji. Nie ma masowej emigracji zarobkowej, nie obserwujemy zalewu obcych towarów, trudno też mówić o kryzysie polskiego rolnictwa. Przeciwnie nasza żywność okazała się wielkim przebojem eksportowym, a jak wykazują badania ok. 60 proc. mieszkańców wsi dobrze ocenia nasze przystąpienie do Wspólnoty, podkreślił Kwaśniewski.
Według prezydenta teraz Polaków czeka kolejny egzamin: referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Europejskiego. - I znowu grupa polityków, nie bacząc na fakty, próbuje nas straszyć i przestrzegać, ale głęboko wierzę, że Polacy już się przekonali do integracji, że konsekwentnie będą popierać jej rozwój. Powiedzą +Tak+ w referendum, bo chcą razem z innymi przyjaznymi nam narodami budować silną Polskę w silnej Europie" - napisał w przesłaniu prezydent.
Uroczystości rocznicowe w Juracie rozpoczęły się przed północą koncertem w wykonaniu orkiestry Marynarki Wojennej. Już 1 maja odegrano hymn Polski i Unii Europejskiej. W uroczystości brali udział m.in. samorządowcy z Półwyspu Helskiego i miejscowa młodzież.
Mieszkańcy Ciechocinka i kuracjusze wysłuchali przed dworkiem prezydenta koncertu w wykonaniu orkiestry garnizonu toruńskiego. Ciechocinek jest miastem, które będzie korzystało ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Niebawem w kurorcie ruszy budowa trasy turystycznej pod nazwą Trakt Solny, o długości 7,5 km, i małej obwodnicy miasta, długości 1,5 km, na które z pozyskano z unijnej kasy prawie 2,4 mln euro. Zrealizowanie inwestycji pozwoli na wyprowadzenie ruchu kołowego z centrum miasta.
W rezydencji prezydenta RP w Wiśle (Beskid Śląski) pierwszą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczczono biciem dzwonów, "Mazurkiem Dąbrowskiego" oraz wykonaniem "Ody do Radości" przez góralską kapelę "Wałasi". Tu też odczytano przesłanie prezydenta. W nocnej uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, między innymi samorządowcy ziemi cieszyńskiej i żywiecczyzny oraz śląscy artyści.
Zameczek w Wiśle powstał w latach 1929-1931. Służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Obecnie budynek należy do Kancelarii Prezydenta. Przywrócenie obiektowi dawnej świetności trwało dwa lata.