PolskaKurski: Grass nie rozumie, czym zranił Polaków

Kurski: Grass nie rozumie, czym zranił Polaków

Guenter Grass nie rozumie, czym zranił
Polaków - tak poseł PiS Jacek Kurski skomentował wypowiedź niemieckiego pisarza dla telewizji ARD, w
której zapowiedział, że nie zrzeknie się honorowego obywatelstwa
Gdańska.

Kurski: Grass nie rozumie, czym zranił Polaków
Źródło zdjęć: © PAP

17.08.2006 | aktual.: 17.08.2006 19:16

Niemiecki pisarz i noblista Guenter Grass zapowiedział w wywiadzie dla telewizji niemieckiej ARD, że zaakceptuje każdą decyzję dotyczącą jego honorowego obywatelstwa Gdańska, ale sam nie widzi żadnego powodu, by zrzec się tej godności. Redakcja telewizji opublikowała na stronie internetowej fragmenty wywiadu, który w całości wyemitowany zostanie w czwartek wieczorem.

Kurski ocenił, że Guenter Grass nie rozumie, czym zranił Polaków i gdańszczan - zranił tym, że gdy obdarowaliśmy go honorowym obywatelstwem, zataił przed nami fakt, który jest bardzo ważny. Przyznając G. Grassowi honorowe obywatelstwo nie ocenialiśmy jego literatury (...), a jego biografię.

Poseł PiS powiedział, że nie możemy zgodzić się na szczególny rodzaj tożsamości europejskiej, w której Niemcy przedstawiani są coraz częściej jako ofiary II Wojny Światowej, a Polacy obdarowują byłych żołnierzy Waffen-SS honorowym obywatelstwem.

W miniony poniedziałek Kurski powiedział, że Guenter Grass - w związku z przyznaniem się do służby w Waffen-SS - powinien dobrowolnie zrzec się honorowego obywatelstwa Gdańska. Poseł PiS mówił, że jeśli pisarz nie zrzeknie się obywatelstwa, to lokalni radni PiS rozpoczną pracę nad uchwałą wzywającą Grassa do takiego kroku.

W czwartek poseł PiS powiedział, że "nie przesądza sprawy". Według niego jednak, "musi być jakiś gest ze strony Grassa, jakiś rodzaj przeprosin".

W cytowanym wywiadzie dla ARD Grass powiedział m.in.: Uważam, że honorowe obywatelstwo Gdańska nadano mi wtedy (w 1993 r.) dlatego, że w swoich książkach i politycznym działaniu jako obywatel mojego kraju bardzo wcześnie byłem za budowaniem mostów między Niemcami i Polakami, za porozumieniem, za podjęciem dialogu w bardzo ciężkich warunkach w czasach komunizmu w Polsce.Zastrzegł, że "kwestię zwrotu (jego honorowego obywatelstwa) musi rozstrzygnąć prezydent Gdańska".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)