Trwa ładowanie...
d2m7p7z

Kto zastąpi Camerona? Jest drugi kandydat na premiera Wielkiej Brytanii

• Liam Fox: będę ubiegał się o stanowisko premiera i lidera torysów
• Były minister obrony Wielkiej Brytanii jest drugim zgłoszonym kandydatem
• Swoją kandydaturę zgłosił wcześniej minister ds. pracy i emerytur Stephenie Crabbie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liam Fox
Liam Fox (AFP, Fot: BEN STANSALL)
d2m7p7z

Fox, 55-letni poseł Partii Konserwatywnej, który kierował resortem obrony w latach 2010-11, powiedział o zamiarze kandydowania na szefa rządu w wywiadzie dla radia LBC.

Po zeszłotygodniowym referendum w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, obecny premier David Cameron zapowiedział dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE.

Za faworytów wyścigu o przywództwo wśród torysów i fotel premiera uchodzą według bukmacherów: zdeklarowany zwolennik Brexitu i były konserwatywny burmistrz Londynu Boris Johnson oraz szefowa MSW Theresa May. Żadne z nich jeszcze nie zgłosiło swej kandydatury. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się jeszcze ministra zdrowia Jeremy'ego Hunta.

Zgłaszanie kandydatur na następcę Davida Camerona potrwa do południa (godz. 11 czasu polskiego) w czwartek. We wtorek torysi poinformowali, że wybory nowego przywódcy rządzącej w Wielkiej Brytanii partii będą trwać do 9 września.

d2m7p7z

Podziel się opinią

Share
d2m7p7z
d2m7p7z