Trwa ładowanie...
20-11-2014 09:07

Kto dostał się do sejmiku województwa pomorskiego? 25 procent głosów jest nieważnych

Nadal nie wiadomo, kto dostał się do sejmiku województwa pomorskiego. Procent nieważnych głosów zaskakuje, a niesprawny „elektroniczny kalkulator” wzbudza liczne kontrowersje.

Kto dostał się do sejmiku województwa pomorskiego? 25 procent głosów jest nieważnychŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1q1sez
d1q1sez

To efekt awarii systemu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka Radia Gdańsk, są problemy z weryfikacją głosów. Komisje liczyły je ręcznie. Po odblokowaniu systemu, członkowie wprowadzili do niego dane i okazało się, że wyniki kompletnie się nie zgadzają. Trzeba więc jeszcze raz wszystko przeliczać.

Od zakończenia I tury wyborów samorządowych minęło kilka dni, a nadal nieznane są oficjalne wyniki głosowania. Problemy są efektem awarii systemu informatycznego PKW i tzw. elektronicznego kalkulatora. W efekcie podjęto decyzję o ręcznym liczeniu głosów. Gdy procedura została zakończona, a dane wprowadzone do komputera okazało się, że są całkowicie rozbieżne. Komisja Wojewódzka zarządziła ponowne przeliczenie głosów.

Komisja otrzymała jak na razie dwa protokoły wyborów do sejmiku z Malborka oraz Nowego Dworu. Wczoraj miały przyjechać wyniki z Bytowa. Do tej pory nie ma żadnych informacji o zakończeniu prac przez inne komisje okręgowe w województwie. Wyniki sondażowe wskazują, że PO będzie musiała utworzyć koalicję z PSL, aby móc rządzić.

Podczas liczenia głosów okazało się, że zaskakująco wiele z nich jest nieważnych. W Nowym Dworze Gdańskim nieoficjalnie mówi się, że nawet 25 procent kart wyborczych do sejmiku wojewódzkiego zostało niewłaściwie wypełnionych.

d1q1sez

W powiecie malborskim uprawnionych do głosowania było 35 tys. obywateli. Ostatecznie do urn poszło 62 procent z nich. Podczas przeliczania głosów okazało się, że ponad 20 procent to karty nieważne ze względu na skreślenie więcej niż jednego kandydata. Wiesława Kiełpińska z wojewódzkiej komisji wyborczej jest zaszokowana tą liczbą.

Tak duża liczba nieważnych głosów w Malborku jest tym bardziej niepokojąca, że to dopiero pierwszy z 20 powiatów województwa pomorskiego, który dostarczył pełne wyniki wyborów do sejmiku. Wyniki z pozostałych części naszego województwa powinny spływać w ciągu najbliższych godzin

Procent nieważnych głosów w obu komisjach jest niepokojąca. Jeżeli wynik ten utrzyma się w innych okręgach możne to sugerować złe przygotowanie wyborów. Komisja Wojewódzka czeka nadal na raporty końcowe z 18 komisji. Mają one spłynąć do wieczora.

d1q1sez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q1sez
Więcej tematów