KRRiT nie uzupełniła składu Rady Nadzorczej TVP
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie
uzupełniła składu Rady Nadzorczej TVP; nie zdecydowała
też, czy przedłużyć koncesję dla TV4. Rada podjęła natomiast
uchwałę o przyznaniu koncesji dla kanału tematycznego TVP Historia.
Jak poinformowała rzeczniczka KRRiT Aneta Jamorek, decyzja w sprawie uzupełnienia składu RN TVP zapadnie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
KRRiT nie podjęła dziś tej decyzji, ponieważ zgłoszona była tylko jedna kandydatura. Będzie jeszcze druga. Prawdopodobnie zgłosi ją Tomasz Borysiuk (członek KRRiT) - powiedziała Jamorek.
Do tej pory jedynym kandydatem do składu RN TVP jest prawnik Tomasz Siemiątkowski. Jego kandydaturę zgłosił Witold Kołodziejski.
RN TVP wymaga uzupełnienia, bo jej dwóch członków: Wojciech Hermeliński i Zbigniew Cieślak zostało wybranych na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. KRRiT może na razie wybrać tylko kandydata na miejsce Hermelińskiego, bowiem jedynie on został zaprzysiężony na sędziego TK, co wiązało się z rezygnacją z członkostwa w RN TVP. Termin zaprzysiężenia Cieślaka nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie odbędzie się ono pod koniec grudnia.
W przyszłym tygodniu ma też być zakończona sprawa TV4. Dyskusja żywo trwa i postanowiono ten punkt przenieść na przyszły tydzień- powiedziała Jamorek.
Decyzja w sprawie przedłużenia koncesji dla TV4 odwleka się od kilku miesięcy, a KRRiT zamawia kolejne ekspertyzy prawne, które mają pomóc w rozstrzygnięciu, czy Rada może przedłużyć spółce Polskie Media (nadawca TV4) koncesję na kolejne dwa lata.
Problem polega na tym, że zgodnie z nową ustawą o radiofonii i telewizji, Polskie Media powinny złożyć wniosek o przedłużenie koncesji najpóźniej na rok przed upływem obecnej koncesji, która obowiązuje do 19 marca 2007 r. Polskie Media nie zrobiły tego w tym terminie. Spółka tłumaczy jednak, że jeszcze do 19 marca z ustawy medialnej wynikało, iż roczne wyprzedzenie dotyczy jedynie nadawców społecznych.
Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym 29 marca wyroku stwierdził, że roczne wyprzedzenie w sprawie wniosków o przedłużenie koncesji dotyczy także nadawców komercyjnych. Wyrok Trybunału opublikowano jednak dopiero 10 dni po 19 marca, czyli po terminie, do którego należałoby złożyć wniosek o wydłużenie koncesji.
Powstałe w tej sytuacji wątpliwości mają pomóc rozwiać zamówione przez KRRiT ekspertyzy prawne. Jeśli Rada nie zdecyduje się przedłużyć koncesji TV4 na zajmowane przez nią częstotliwości, rozpisany zostanie konkurs.