Krakowski szpital wykonywał pionierskie operacje, NFZ zabrał mu pieniądze
Szpital im. Rydygiera wstrzymuje wykonywanie pionierskich operacji rekonstrukcji małżowiny usznej, polegającej na odtwarzaniu ucha wewnętrznego oraz małżowiny. Poza Krakowem taki zabieg wykonywany jest jedynie w prywatnej klinice w Los Angeles.
Stosowanie innowacyjnej metody wśród małych pacjentów dało nadzieję wielu rodzicom chorych dzieci. Jak podaje Radio Kraków na zabieg jednoczasowych rekonstrukcji ucha wewnętrznego i małżowiny czeka teraz około 20 pacjentów, którzy urodzili się z wadą nazywaną mikrocją lub stracili ucho w wyniku wypadku. Skompilowany zabieg wymaga wykonania kilku operacji. Jednak szpital dzwoni i wstrzymuje wykonanie zabiegu do odwołania, bo nie ma pieniędzy na tego typu operacje. Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już ich finansował.
"To pewien dyshonor, żeby nasi pacjenci musieli wyjeżdżać w momencie, gdy nasi chirurdzy są w stanie pomóc - na równie wysokim poziomie" - mówi dr Anna Chrapusta, ordynator oddziału chirurgii plastycznej i rekonstrukcji oddziału oparzeń w rozmowie z Radiem Kraków.
NFZ twierdzi, że nie ma obowiązku finansowania nadwykonań, a poza tym, do tej pory szpitalowi zwracano pieniądze za wykonanie dodatkowych zabiegów. Decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia związana jest z nową ustawą, która wchodzi w życie pierwszego października. Zgodnie z nią zmienią się zasady finansowania.
źródło: Radio Kraków