Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Aplikacja ProteGO Safe w nowej odsłonie. Łukasz Szumowski: Jesteśmy w czołówce

Aplikacja ProteGo Safe na telefon uzyskała nową funkcję. Teraz będzie pozwalała nam na monitorowanie naszych kontaktów. Dzięki niej dowiemy się też o tym, czy spotkaliśmy się z osobą zakażoną. Zalety aplikacji wychwalał minister Łukasz Szumowski.

Share
Koronawirus w Polsce. Aplikacja ProteGO Safe w nowej odsłonie. Łukasz Szumowski: Jesteśmy w czołówce
Źródło: PAP
d4iptzw

Aplikacja ProteGo Safe jest oparta na systemach Android oraz Ios. - Jedną z możliwości jest diagnozowanie stanu zdrowia. To, co pojawiło się dziś, to monitorowanie naszych kontaktów. Ta rejestracja analizuje długość kontaktu, czas jego trwania i odległość między urządzeniami - przekazał minister cyfryzacji.

Koronawirus w Polsce. Aplikacja ProteGo Safe w nowej odsłonie

Jak dodał, jeżeli któraś z osób z kontaktu okaże się zakażona koronawirusem, to dzięki jednorazowemu kodzie PIN z sanepidu będzie mogła przekazać do osób z kontaktu ostrzeżenie o zetknięciu się z osobą zakażoną. - Będzie to informacja zupełnie anonimowa. Te osoby nie będą wiedziały skąd ta informacja przyszła. Wszystkie dane w aplikacją są kompletnie anonimowe - zaznaczył Marek Zagórki. - Aplikacja jest zupełnie dobrowolna. Nie wymaga zgody na dostęp do naszych danych - dodał.

d4iptzw

Drugą opcją w aplikacji ProteGO Safe to analiza stanu zdrowia - Będzie ona dostępna w formacie offline. Dzięki niej otrzymamy informację o tym, czy znajdujemy się w grupie ryzyka. Zależy nam na tym, by aplikacja została zainstalowana powszechnie. Im więcej będzie osób z aplikacją, tym więcej zakażeń będziemy mogli wyłapać - tłumaczył minister cyfryzacji.

Zobacz wideo: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> w Polsce. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/leszek-balcerowicz-6139171243718273c">Leszek Balcerowicz</a> o <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Łukaszu Szumowskim</a>: Skompromitowany moralnie

Koronawirus w Polsce. Aplikacja ProteGo Safe. Łukasz Szumowski zachwycony

- Programy komputerowe w medycynie są stosowane od wielu lat. To codzienność w pracy każdego medyka. Tu mamy kolejny program, który wspomaga służbę zdrowia. Co jest kluczowe w walce z epidemią? Maksymalnie szybkie stwierdzenie kto jest chory, z kim się ta osoba kontaktowała i ich błyskawiczna izolacja - tłumaczył Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że aplikacja jest w stanie pomóc nam w informowaniu o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. - Nie zawsze znamy wszystkim, z którymi się zetknęliśmy. Przykładowo gdy jesteśmy w kolejce w sklepie. Teraz będziemy mogli wiedzieć, czy zetknęliśmy się z kimś chorym - mówił.

d4iptzw

Łukasz Szumowski również mówił o anonimowości i bezpieczeństwie aplikacji ProteGo Safe. - Chciałbym, żebyśmy wszyscy z niej korzystali. Jesteśmy w czołówce wprowadzania takiej innowacji. Ona jest anonimowa. Nikt, nawet rząd nie będzie wiedział, do kogo wyślemy informację, jeżeli potwierdzi się u nas zakażenie - podkreślił.

- Dzięki aplikacji będziemy w stanie przebadać konkretne osoby. Teraz sytuacja jest taka, że musimy przebadać całą rzeszę osób. To są setki, nawet tysiące osób - dodał Łukasz Szumowski.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4iptzw

Podziel się opinią

Share
d4iptzw
d4iptzw
Więcej tematów