Koronawirus – szczepionka szybciej niż sądzono? Rozpoczęto testy na ludziach

W USA rozpoczęto testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. Pierwszą zaszczepioną została 43-letnia matka dwojga nastolatków. Kiedy szczepionka zostanie opatentowana?

Koronawirus – szczepionka szybciej niż sądzono? Rozpoczęto testy na ludziach
Źródło zdjęć: © PAP | KELLY BARNES

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jedno największych wyzwań dla naukowców. Wystartował wyścig, którego stawką jest życie setek tysięcy ludzi. Badania prowadzone są równocześnie w kilku ośrodkach badawczych na całym świecie.

W USA rozpoczęły się właśnie testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. W Seattle zaszczepiono właśnie 45 osób. Podano im testową szczepionkę. Części uczestników najpewniej podano placebo, aby móc porównać jak szczepionka wpływa na ludzi zaszczepionych, a jak w sytuacji, kiedy pacjentom jedynie wydaje się, że zostali zaszczepieni.

Koronawirus – szczepionka podana 43-latce z USA

Pierwszą osobą, której podano szczepionkę na koronawirusa, jest 43-letnia kobieta z Seattle. Kobieta zgłosiła się do badania jako wolontariuszka. Po podaniu szczepionki stwierdziła, że - wszyscy czujemy się tacy bezradni. To dla mnie niesamowita okazja, aby wreszcie coś zrobić.

Po zabiegu kobieta czuła się bardzo dobrze. Teraz ona, a także pozostałe osoby biorące udział w teście, będą przebywały pod kontrolą lekarzy oraz przechodziły codziennie badania.

Naukowcy podkreślają, że nie ma ryzyka, że członkowie zostaną zarażeni koronawirusem, ponieważ szczepionka go nie zawiera. Jej zadaniem jest nauczenie układu odpornościowego wytwarzania przeciwciał, które umożliwi szybkie unieszkodliwienie wirusa.

Za miesiąc uczestnikom eksperymentu zostanie podana kolejna porcja szczepionki.

Koronawirus – szczepionka dopiero za 12-18 miesięcy?

Mimo iż ruszyły pierwsze testy szczepionek na ludziach, to wprowadzenia ich do użytku na skalę światową powinniśmy spodziewać się najwcześniej za 12 miesięcy.

- Nie wiemy, czy ta szczepionka wywoła odpowiedź immunologiczną, czy będzie bezpieczna. Właśnie dlatego przeprowadzamy próbę. Nie jest to etap, w którym byłoby możliwe, by skierować ją do powszechnego użytku – mówiła kierownik badań w Kaiser Permanente dr Lisa Jackson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)