Kornasiewicz przed sejmową komisją śledczą ds. PZU
Była wiceminister skarbu (w latach 1997-2000) Alicja Kornasiewicz zostanie przesłuchana przez sejmową komisję śledczą ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. Kornasiewicz była wiceministrem skarbu, gdy podpisywano umowę prywatyzacyjną PZU (5 listopada 1999) z Eureko i BIG Bankiem Gdańskim.
23.02.2005 16:15
Kilka dni temu poseł LPR Zygmunt Wrzodak twierdził w Sejmie, że pierwszoplanową rolę w "zakulisowych rozgrywkach" dotyczących sprzedaży akcji PZU na rzecz Eureko miała odegrać właśnie Alicja Kornasiewicz. Wrzodak twierdził również, że rola ówczesnej wiceminister skarbu polegała na tym, że przyjęła ona "błędny wskaźnik ceny akcji oraz forsowała zapisy procedury prywatyzacyjnej korzystne dla Eureko, a niekorzystne dla Skarbu Państwa".
Wrzodak powiedział, że w grudniu 1999 r. na spotkaniu w resorcie skarbu Eureko zażądało znaczącego wpływu na zarządzanie PZU, choć było mniejszościowym udziałowcem firmy (miało 20% akcji PZU, obecnie ma prawie 32%). Na spotkaniu tym obecna była wiceminister Kornasiewicz oraz ówczesny szef AWS, Marian Krzaklewski. Zdaniem Wrzodaka, na spotkaniu zapadła decyzja o "utracie kontroli nad PZU przez Skarb Państwa na rzecz Eureko"
Zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik odpowiadał wówczas Wrzodakowi, że prokuratura przeprowadziła śledztwo w sprawie działań na szkodę interesu publicznego w latach 1998-1999 przy prywatyzacji PZU i dowody zgromadzone w śledztwie nie dały podstaw do stwierdzenia, iż w pierwszym etapie prywatyzacji PZU, przy zawieraniu umowy prywatyzacyjnej 5 listopada 1999 r., doszło do przekroczenia uprawnień, które stworzyło warunki do powstania szkody.
Kornasiewicz jest od listopada 2001 przewodniczącą rady nadzorczej Banku BPH. Od października 2000 roku była członkiem zarządu i dyrektorem zarzadzającym w banku inwestycyjnym CA IB, zajmowała się Polską i Węgrami.
Przed rokiem 1997 i przyjściem do ministerstwa skarbu, Alicja Kornasiewicz od 1993 do 1997 roku pracowała w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, najpierw w Londynie, a następnie w Warszawie jako dyrektor przedstawicielstwa Banku na Polskę.
W latach 1973 - 1993 pracowała m.in. w More Stephens Consulting and Chartered Accountants, Impexmetalu, Walcowni Norblin, Interpegro Sp z o.o., Biurze Handlu Zagranicznego "Unitra" oraz Ministerstwie Handlu Wewnętrznego. Od 1978 roku ma uprawnienia biegłego rewidenta. Była też posłem na Sejm X kadencji. Od
Kornasiewicz jest doktorem nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i absolwentka Wydziału Ekonomicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.
Jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce (4 miejsce wśród najbardziej wpływowych kobiet w Polsce według magazynu Home & Market - luty 2004).
W listopadzie 1999, kiedy Kornasiewicz była wiceministrem skarbu, resort skarbu sprzedał za nieco ponad 3 mld zł 30% akcji PZU konsorcjum Eureko i BIG BG (obecnie Bank Millennium)
. Eureko przypadło 20% akcji ubezpieczyciela, bankowi - 10%. W lutym 2001 roku MSP zawarło aneks do umowy prywatyzacyjnej, w którym resort skarbu zobowiązał się do sprzedania Eureko kolejnych 21% akcji PZU SA. Do tej pory ta część umowy nie została zrealizowana.
Od jesieni 2004 roku przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie toczy się proces z powództwa Eureko, które zarzuca polskiemu rządowi nierespektowanie polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. W grudniu 2004 roku resort skarbu wynegocjował ugodę, ale nie została ona podpisana. Postępowanie arbitrażowe już się zakończyło i obecnie oczekiwany jest wyrok.